TYP: a1

Ludek na pomnik… W szczecińskiej Alei Żeglarzy

środa, 5 marca 2014
Wiesław Seidler
Ludek i Maria
Przyjaciele i żeglarze pamiętają Go jako zawsze pogodnego wagabundę, nawet kiedy złożyła go choroba, obywatela świata, najczęściej w koszulach battle-dress, z kubkiem yerba mate w ręku. Jego uśmiech i spokój uzupełniały wiecznie sfatygowane i wysłużone okulary, na ogół powiązane sznurkiem lub sklejone taśmą, jak to w morzu, na pokładzie wiernej „Marii”…

Tak wszyscy pamiętamy Ludka, a teraz przed niezwykłym wyzwaniem stają profesjonalni artyści plastycy, rzeźbiarze, graficy lub architekci, którym miasto Szczecin proponuje udział w otwartym konkursie na rzeźbę - pomnik kapitana jachtowego Ludomira Mączki… – Zgodnie z założeniami konkursu, rzeźba kapitana ma zostać wykonana w formie realistycznej – informuje Tomasz Klek z Biura Prasowego Urzędu Miasta. – Postać słynnego podróżnika powinna być przedstawiona podczas wykonywania czynności związanych z żeglarstwem, w skali zbliżonej do rzeczywistej wielkości człowieka. Dopuszcza się wyposażenie postaci w rekwizyt towarzyszący założonej czynności…

Przy ocenie prac będą brane pod uwagę walory estetyczno-artystyczne rzeźby, jej trwałość, spełnienie założeń ideowych konkursu oraz koszty wykonania. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać w szczecińskim magistracie do 17 marca br., natomiast gotowe projekty – do 16 maja. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 10 tys. zł (brutto), oraz zaproszenie do negocjacji w sprawie wykonania rzeźby. Za drugie i trzecie miejsce w konkursie przewidziano nagrody w wysokości 6 i 4 tys. zł.

Pomnikowy Ludek będzie praktycznie pierwszym realistycznym „ludzkim” akcentem szczecińskiej Alei Żeglarzy, otwartej w lipcu zeszłego roku, na nowo wyremontowanym i zmodernizowanym nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim, na odcinku od Mostu Długiego w stronę Wałów Chrobrego. Aleja powstała – przy wsparciu finansowym miasta Szczecina – z inicjatywy stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, a jej koncepcję merytoryczną opracowali Piotr Owczarski i Maciej
Ludek
Krzeptowski, natomiast programowo-przestrzenną Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan. Aleja ma upamiętnić wybitnych ludzi morza i żeglarzy, legendarne żaglowce i inne statki oraz morskie wyprawy. Na jej początku umieszczono futurystyczną i abstrakcyjną, nieco kontrowersyjną instalację „Łódź Wyszaka” (na zdjęciu), którą uzupełnia stylizowany chronometr oraz dwie tablice: jedna mówiąca o związkach Szczecina z Polską ze słowami Galla Anonima, i druga z tekstem generała Mariusza Zaruskiego o miłości do morza. Na ten rok, oprócz rzeźby kapitana Mączki, zaplanowano wykonanie kolejnych tablic pamiątkowych, poświęconych Lidze Morskiej oraz dwóm wyjątkowym jachtom - „Witeź II” i „Maria”. Mają też być umieszczone dalsze wybrane urządzenia nawigacyjne (kompas, astrolabium, sekstant).

Dodam, że Ludek pochowany jest na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, a przy jego nagrobku spotykają się corocznie w dzień Wszystkich Świętych jego przyjaciele i żeglarze. Tablice upamiętniające Ludomira Mączkę – wspaniałego żeglarza i geologa, są też na macierzystej przystani Ludka czyli JK AZS w Szczecinie (tam na potężnym skandynawskim głazie narzutowym), a także przy murze szczecińskiej bazyliki archikatedralnej, obok pamiątkowej kotwicy poświęconej ś.p. trzem szczecińskim kapitanom jachtowym – Kubie Jaworskiemu, Ludkowi i Jerzemu Siudemu. Czy teraz pomnikowy Ludek będzie tym kogo pamiętamy i którego chcemy spotkać nad Odrą, w Szczecińskiej Alei Żeglarzy, z powiewem wiatru od dalekich mórz, lądów i oceanów? Który z artystów-marynistów – szczecińskich, polskich, polonijnych - sprosta temu wyzwaniu i spełni oczekiwania przyjaciół ś.p. „Ludojada”?

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521