TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Ludomir Mączka

piątek, 15 kwietnia 2011
Kinga Rzucidło

www.kolosy.pl
Kilka słów o żeglarzu, który całym sobą oddał się pasji żeglarstwa. Nigdy nie założył rodziny, jego ukochany jacht „Maria” był dla niego domem, był całym życiem. Niezwykła osobistość, wielki podróżnik - Ludomir Mączka.


Urodził się 22 maja 1926 roku we Lwowie. W 1946 roku rozpoczął studia geologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Koledzy zapamiętali go jako niskiego, szczupłego młodzieńca w drucianych okularach, z przerzuconą przez ramię nieodłączną parcianą torbą. Pogodny, pełen wigoru, przezwany przez znajomych „Ludojadem”, raczej przekornie, bo w istocie Ludomir był sympatyczny i koleżeński.

W roku 1951, tuż po ukończeniu studiów podjął pracę w Dolnośląskiej Stacji Terenowej Państwowego Instytutu Geologicznego we Wrocławiu, następnie w Instytucie w Warszawie, aż wreszcie przeprowadził się do Szczecina, by móc być bliżej morza. W roku 1955 otrzymał stopień instruktora żeglarstwa, dwa lata później stopień jachtowego kapitana morskiego i jako członek załogi jachtu „Zew Morza” wyruszył w pierwszy po wojnie rejs do Narwiku. W roku 1959 Ludomir Mączka jako zastępca kapitana Emila Żychiewicza na drewnianym jachcie „Witeź II” popłynął w pionierski rejs ku Islandii.

Początkiem lat sześćdziesiątych los powiódł go na kontynent azjatycki, do półpustynnej Kotliny Wielkich Jezior w Zachodniej Mongolii, gdzie przez dwa lata był członkiem Polsko-Mongolskiej Ekspedycji Geologicznej. Nawet tam oddawał się pasji żeglowania. Na przywiezionej z Polski maleńkiej łodzi razem ze Stanisławem Kościelniakiem dokonywał pomiarów głębokości rozległego jeziora Char Us nur.

Po powrocie do Polski z jeszcze większym entuzjazmem związał się z żeglarstwem. W roku 1965 na jachcie „Śmiały” wziął udział w naukowej wyprawie Polskiego Towarzystwa Geograficznego wzdłuż wybrzeża Ameryki Południowej. Po jej zakończeniu, w 1968 roku wyjechał do Zambii w Afryce, gdzie przez kolejne cztery lata pracował jako geolog. Zarabiał i oszczędzał z myślą o własnym jachcie. Kupił i wyremontował 11-metrowy kecz o nazwie „Maria”, o długości całkowitej 11,4 m, szerokości 3,2 m i wyporności 8,5 tony. Jak sam wspominał, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Jacht został zaprojektowany przez Wacława Liskiewicza, zbudowany w Gdańsku przez Jerzego Mańkowskiego.

Ludek wreszcie mógł zrealizować swe młodzieńcze marzenie – chciał opłynąć kulę ziemską. Przez 11 lat, w latach 1973 – 1984, odbywał swój rejs po morzach i oceanach. Przebył 70 tysięcy mil morskich, w tym 1500 mil samotnie. Rejs Ludomira Mączki był, obok rejsu Leonida Teligi, jedną z pierwszych prywatnych wypraw podjętych na własne ryzyko i koszt.

www.kolosy.pl

Kolejne lata przyniosły nowe wyzwania. Na przełomie lat 1985-1988 razem z Wojciechem Jacobsonem i Januszem Kurbielem na pokładzie jachtu "Vagabond II" wyruszył w prekursorski rejs. Trasa wiodła z Francji do Kanady, następnie przez Przejście Północno-Zachodnie dookoła Ameryki Północnej, kolejno do Grenlandii i z powrotem do Francji. Było to pierwsze przebycie całej trasy Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód przez jacht żaglowy.

W sierpniu 1999 roku Ludomir Mączka w ramach czesko-polskiej wyprawy „Victoria 2000” ponownie na wyruszył w rejs, Szlakiem Magellana dookoła świata. Na swym jachcie „Maria” popłynął przez Atlantyk do Ameryki Południowej, kolejno przez Cieśninę Magellana, porty chilijskie i wyspy Pacyfiku do Auckland w Nowej Zelandii. Niestety, nie dane mu było ukończyć rejsu. Zły stan zdrowia zmusił żeglarza do przerwania wyprawy, w Auckland jacht przejął kpt. Maciej Krzeptowski.

W latach 2000-2002 Mączka przeszedł w Kanadzie trzy operacje kręgosłupa i operację stawu biodrowego. W roku 2003 z rąk kpt. Macieja Krzeptowskiego odebrał osobiście cumy „Marii” powracającej z drugiego rejsu dookoła świata. Mimo złego stanu zdrowia marzył o kolejnych wyprawach i rejsach.

Nie sposób wymienić wszystkich żeglarskich dokonań Ludomira Mączki. Ów znakomity żeglarz przebył blisko 200 tysięcy mil morskich, przepływając ośmiokrotnie Atlantyk, czterokrotnie Pacyfik i trzykrotnie Ocean Indyjski. Okrążył Australię i przebrnął przez lody Arktyki. Jego przeżycia i osiągnięcia stały się tematem pięciu książek, trzech filmów TV i były prezentowane na kilku wystawach.

W roku 1984 za 11-letnią żeglugę dookoła świata otrzymał w konkursie „Głosu Wybrzeża” II nagrodę w kategorii „Rejs Roku”. W roku 1988 za przejście trasy Przejścia Północno-Zachodniego otrzymał wraz Wojciechem Jacobsonem i Januszem Kurbielem I nagrodę „Rej Roku” i „Srebrny Sekstant”. W 2002 roku Ludomir Mączka został uhonorowany prestiżową nagrodą „Super Kolos 2001”, przyznawaną podróżnikom i odkrywcom, medalem Bractwa Wybrzeża oraz nagrodą im. Leonida Teligi przyznawaną przez miesięcznik „Żagle”.

W 2004 roku „za życiową wędrówkę po morzach i oceanach z żeglarską wolnością, przyjaźnią i radością życia pod rękę” odznaczono został nagrodą „Conrady 2003”. W 2005 roku, z okazji 60-lecia sportu szczecińskiego Prezydent miasta uhonorował go medalem. Ludomir Mączka był członkiem Bractwa Wybrzeża, brat nr 6 - "Monje del Mar"- Mnich Morski oraz honorowym członkiem wielu klubów żeglarskich i turystycznych.

Zmarł 30 stycznia 2006 roku w szczecińskim hospicjum, mając 78 lat. Urna z jego prochami spoczęła na szczecińskim Cmentarzu Centralnym nieopodal kwatery dedykowanej „Tym, którzy nie powrócili z morza”.


1. Krzeptowski M., Jacobson W. „Mam na imię Lubomir”, Wydawnictwo Oficyna In Plus, Szczecin 2008

2. http://www.kolosy.pl/maczka.php
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933