TYP: a1

Wyspa z odzysku

poniedziałek, 3 października 2016
Z mediów
Po 68 latach działalności likwidowana jest australijska baza naukowa na wyspie Macquarie. Z wyspy usuwane będą ślady ludzkiej działalności, w tym zwierzęta, jakie trafiły tu z człowiekiem: psy, koty, króliki i szczury.

wyspa Macquarie
By M. Murphy - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1657848


Wyspa ma 34 km długości i 5,5 km szerokości. Od 1997 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stacja naukowa 1500 km na południe od Tasmanii, w strefie „wyjących pięćdziesiątek” została założona w 1948 roku. Od tamtej pory zdążyła się już solidnie zestarzeć i utrzymywanie jej infrastruktury byłoby zbyt kosztowne w stosunku do korzyści. Stare urządzenia grożą także zanieczyszczaniem środowiska.

Wyspa została odkryta w 1810 roku, od tego momentu jej ekosystem ulegał zmianie pod wpływem działalności człowieka. Doprowadzenie go do pierwotnego stanu ma zająć około dziesięciu lat.
Tagi: wyspa, Macquarie, australia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958