TYP: a1

Trująca ryba wyłowiona z Bałtyku

piątek, 8 listopada 2019
Z mediów

W co najmniej osłupienie wpadli rybacy łowiący ryby w Bałtyku, w okolicach Krynicy Morskiej. W sieci łososiowe wpadł bowiem samogłów – najcięższa z ryb kostnoszkieletowych, co najważniejsze – nie występująca w naszym morzu!

 

Samogłów został złapany przez statek rybacki SZT-1 w poniedziałek, 4 listopada, podczas ukierunkowanych połowów na ryby łososiowate na Morzu Bałtyckim. Osobnik złowiony przez rybaków był maluchem jak na ten gatunek. Ryby te osiągają nawet do 3 metrów długości i masy 2 ton a ten miał zaledwie 57 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu dokonano oględzin i pobrano tkanki do dalszych badań.

 

Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część jej ciała. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Co ciekawe, tak jak u innych rozdymkowatych, narządy wewnętrzne samogłowów mogą zawierać neurotoksyny, ryba jest więc trująca.

 

Ryby zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Sporadycznie samogłów spotykany jest w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak. W Bałtyku ostatni taki okaz został znaleziony w 2014 roku – nasze morze dla tych ryb jest zdecydowanie zbyt zimne, aby mogły w nim przeżyć.

 

 

 

Tagi: samogłów, Bałtyk, sieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922