TYP: a1

Niemiecka marynarka wojenna zabiła morświny na terenie rezerwatu

poniedziałek, 25 listopada 2019
Z mediów

W Morzu Bałtyckim zginęło 18 morświnów. Zwierzęta padły ofiarą detonacji przeprowadzonej  przez niemiecką marynarkę wojenną.

W czasie manewrów NATO Bundesmarine wysadziła kilkadziesiąt min z II wojny światowej, znajdujących się w cieśninie Bełt Fehmarn między Danią i Niemcami. Na 42 wysadzone miny 39 było zlokalizowanych na terenie rezerwatu.  Po eksplozji znaleziono 18 martwych morświnów – poinformowała o tym  organizacja Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU).

NABU oskarża marynarkę wojenną o złamanie prawa, bo wysadzanie mi na terenie rezerwatu powinno być wcześniej skonsultowane z organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska.  Rząd Niemiec tłumaczy, że stara broń musiała być zdetonowana i to właśnie podczas manewrów NATO, ponieważ takie działania muszą być autoryzowane przez Sojusz.

NABU oskarżyła armię o wykorzystanie ćwiczeń NATO jako okazji do pozbycia się min małym kosztem. Lokalizacja ładunków była znana od 2016 roku a jak podkreślają aktywiści, istnieją technologie pozwalające na neutralizowanie podobnych ładunków wybuchowych bez szkody dla środowiska.

Populacja morświnów żyjąca w Morzu Bałtyckim została zaliczona do kategorii „gatunek krytycznie zagrożony”. W Polsce morświn jest objęty ochroną ścisłą.  

Tagi: morświn, Bundesmarine
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 lipca

"Geronimo" bije rekord dookoła Australii (17 dni, 13 godzin, 32 minuty, 39 sekund).
czwartek, 7 lipca 2005
Na Oceanie Południowym zaginął podczas regat Vendee Globe Gerry Roufs na "Groupe LG".
poniedziałek, 7 lipca 1997
Z kanadyjskiego portu Victoria na Pacyfik wyruszył Kanadyjczyk Jon Claus Voss na jachcie o nazwie "Tilikum"; po przepłynięciu trzech oceanów zakończył podróż w Londynie.
niedziela, 7 lipca 1901
"Mari Cha IV" bije rekord przejścia trasy San Francisco - Hawaje z czasem 5 dni, 5 godzin, 43 minuty, 30 sekund.
środa, 7 lipca 2004
W Greenwich królowa Elżbieta II nadaje tytuł szlachecki Francisowi Chichesterowi.
niedziela, 7 lipca 1968