TYP: a1

Statki widmo u wybrzeży Japonii

środa, 2 grudnia 2015
z mediów | WM
W ciągu ostatnich 2 miesięcy na brzeg japońskich wysp fale wyrzuciły 11 łodzi, na pokładzie których było łącznie 25 martwych marynarzy. Japońskie władze uważają, że jednostki pochodzą z Półwyspu Koreańskiego. Na jednej z nich znaleziono podarty kawałek materiału przypominający północnokoreańską banderę, natomiast napis na burcie głosił "Koreańska Armia Ludowa".


Jedna z teorii, próbujących wyjaśnić co się stało, głosi, że łodzie mogły służyć do ucieczki z Korei Północnej. Nieco prawdopodobniejsza jest jednak ta, według której są to jednostki rybackie. Reżim Kim Jong-una kładzie duży nacisk na dążenie do maksymalnej niezależności gospodarczej i samowystarczalności. Eksperci twierdzą, że łodzie, które pojawiły się u wybrzeży Japonii, mogą być dowodem podejmowanych wysiłków w celu zrealizowania zamówień Kima. Słabo wyposażone statki rybackie, uszkodzone np. w trakcie sztormu, nie mają możliwości wezwania pomocy i mogą dryfować miesiącami, zanim dotrą do jakiegoś brzegu.

Pozostaje pytanie - ile takich jednostek znajduje się na oceanie i nie zostało jeszcze wyrzuconych na brzeg?
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934