Fot. archiwum Franciszka Bronisława Kuśnierza - żeglarz w roku 1957
Wystartował Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich - najnowszy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, jedyny taki w Polsce. Otwiera go biogram kpt. Franciszka Bronisława Kuśnierza.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich realizowany jest w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Jego celem jest zebranie życiorysów najwybitniejszych żeglarzy, działaczy i przyjaciół żeglarstwa z Pomorza. Każdy wpis zawierać będzie podstawowe dane biograficzne danej osoby, jego aktualne i archiwalne zdjęcia, autograf i plik audio z nagraniem wypowiedzi. Wszystko zebrane w trakcie osobistych spotkań i autoryzowane.
Pierwszą postacią opisaną w taki sposób w Słowniku jest kpt. Franciszek Bronisław Kuśnierz, znany żeglarz, członek Jacht Klubu Morskiego Gryf z Gdyni. Z wpisem zapoznać można się na http://muzeum.pozz.org.pl/?page_id=2559. W przyszłości Słownik zostanie wydany także w wersji papierowej.
Wszystkich chętnych do zaistnienia w Słowniku zapraszamy do kontaktu z Muzeum. Znaleźć go można na stronie placówki: www.muzeum.pozz.org.pl.
Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.