TYP: a1

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego - od dzisiaj w internecie

czwartek, 13 lutego 2014
Informacja prasowa

Logotyp: Grażyna Kamińska
Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to najnowszy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jak dotąd jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Dzisiaj ruszyła jego strona internetowa.

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to logiczna konsekwencja tego co dotychczas staraliśmy się robić w zakresie upamiętnienia i rozpowszechniania wiedzy na temat dziejów pomorskiego żeglarstwa” – podkreśla prezes POZŻ Bogusław Witkowski. „Na razie skromna, ale mamy nadzieję, że także dzięki pomocy internautów, szybko się rozrośnie.

Strona www.muzeum.pozz.org.pl prezentuje przede wszystkim projekty POZŻ realizowane dla dziejów pomorskiego żeglarstwa w okresie ostatnich dwóch lat. Można więc zapoznać się tam z wszystkimi „historycznymi” akacjami POZŻ. Obejrzeć filmy ze spotkań z najsłynniejszymi polskimi żeglarzami czy ciekawe publikacje. To nie wszystko. Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego udostępnia na swojej stronie archiwalia – niepokazywane dotąd publicznie dokumenty, zdjęcia i filmy ukazujące ostatnie pół wieku dziejów żeglarstwa na Pomorzu. Do tej chwili spoczywały one w archiwum POZŻ, które przy okazji uruchomienia Muzeum, zostało uporządkowane.

Na stronie wirtualnej placówki można przejrzeć m. in. zeskanowane relacje ze słynnych rejsów Dariusza Boguckiego i Henryka Jaskuły, dokumenty dotyczące budowy „Daru Młodzieży” i planowanych inwestycji żeglarskich w Gdyni, sprawozdania z działalności Okręgu od lat 60-tych. Szczególnie godny uwagi jest komplet dokumentów z pierwszej Operacji Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, a której 40-rocznicę obchodzimy w tym roku. Każdy z plików można pobrać.

W sumie na stronie Muzeum umieszczonych zostało blisko tysiąc stron dokumentów. To zaledwie ułamek zbiorów archiwalnych POZŻ. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie digitalizowane i upubliczniane. Na stronie zamieszczony został spis wszystkich dokumentów, które znajdują się w posiadaniu POZŻ.

Udostępnienie archiwów związku żeglarskiego to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Okręg liczy, że upublicznienie dokumentów, zdjęć i filmów zachęci profesjonalnych badaczy do zagłębienia się w historię pomorskiego żeglarstwa.

Pomorze to kolebka polskiego żeglarstwa. Tutaj stawiało ono swoje pierwsze kroki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, tutaj odrodziło się po zakończeniu drugiej wojny światowej. Największe polskie wyprawy żeglarskie zaczynały się, albo kończyły na Wybrzeżu, swoje miejsce znajdowali najsłynniejsi polscy żeglarze” – przekonuje Witkowski.

Organizatorzy Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego liczą na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi poznaniem dziejów pomorskiego żeglarstwa, choćby np. w tworzeniu jego kalendarium. Na razie Muzeum współpracuje z Kołem Seniorów Żeglarstwa działającym przy POZŻ. W planach jest m. in. zebranie wspomnień jego członków, wśród których są najlepsi polscy żeglarze.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809