TYP: a1

Nur für…

poniedziałek, 1 lipca 2024

W mieście Ulcinju (południowa Czarnogóra) otwarto wyjątkową plażę. Co w niej takiego szczególnego? Otóż to, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla praktykujących muzułmanek. Wszystkim innym wstęp wzbroniony, by kobiety na plaży mogły dobrze się bawić bez obawy o uprzedzenia. Czy naprawdę nikt nie pomyślał, że tego typu rozwiązania właśnie doprowadzą do uprzedzeń?  

Inkluzywność po czarnogórsku

Pomysłodawcy utworzenia takiej plaży twierdzą, że „przyczyni się ono do wzrostu inkluzywności miasta”. Wyjaśnijmy zatem, co kryje się pod tym terminem.

W Wikisłowniku możemy przeczytać taką definicję: sposób zachowania, który przeciwstawia się tworzeniu zamknietych grup społecznych, których istnienie jest przejawem dyskryminacji ludzi ze względu na ich pochodzenie, płeć, orientację seksualną, czy kolor skóry.

Innymi słowy, inkluzywność to — skądinąd bardzo pozytywna — koncepcja, wedle której każdy człowiek powinien być akceptowany, niezależnie od tego, jaka jest jego płeć, pochodzenie, przekonania itp. Stworzenie zamkniętej plaży tylko dla muzułmanek idealnie wpisuje się w te założenia.

Dlaczego akurat Ulcinju?

Miasto to znany czarnogórski kurort, mogący poszczycić się fantastycznymi plażami, a także pięknymi zabytkami i burzliwą historią sięgającą czasów starożytnych (jest to najstarsza osada w kraju).  

Współczesną Czarnogórę zamieszkuje wiele różnych grup etnicznych, a niemal jedną piątą tej mozaiki stanowią wyznawcy islamu – tak przynajmniej wynika z oficjalnych statystyk. Kiedy jednak przyjrzymy się dokładnie strukturze społecznej miasta Ulcinju, wyłoni się z niej zupełnie inny obrazek: ponad 70 proc. mieszkańców to Albańczycy – a ci wyznają głównie islam.

Być może więc nie powinno nas dziwić takie rozwiązanie – wyznawcy Allaha są u siebie i mają prawo tworzyć na swojej plaży takie regulacje, jakie im odpowiadają; nawet jeśli są one niezrozumiałe dla reszty świata. Dlaczego jednak podpierają się inkluzywnością?

 

 

Tagi: Czarnogóra, islam, plaża, muzułmanki, inkluzywność
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940