TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Czarnogóra

piątek, 19 października 2018
Monika Frenkiel

O Czarnogórze już pisaliśmy, ale powtarzamy, bowiem dla tych, którzy chcieliby tam żeglować, otwierają się nowe możliwości – niektórzy z armatorów dają możliwość także pożeglowania do Albanii… Warto więc lekko przedefiniować swoje nastawienie – i czy aby na pewno po raz kolejny chcemy do Chorwacji?


Informacji o tutejszym „nibyfiordzie”, czyli Boce Kotorskiej znajdziecie na naszym portalu trochę, podobnie jak o wędrówkach w Górach Dymarskich. Dziś więc chcieliśmy Was zaprosić do wędrówki po tutejszych skarbach narodowych. I nie mamy tu na myśli diamentów, a architektoniczne perły: Cetinje, Jezerski Vrh, Duklję, Žabljak Crnojevića i Monaster Podmaine. 


Cetinje to dawna stolica kraju i ośrodek życia duchowego – znajduje się tu nawet monastyr, który pełni w Czarnogórze podobna rolę, jak w Polsce Jasna Góra. Klimatycznie jest tu ciekawie, bo kiedy w Budvie świeci słońce, w oddalonym o 32 km od morza Cetinje pada śnieg. Najstarsi tutejsi mieszkańcy pamiętają jeszcze króla Mikołaja a historia i narodowa duma są tu bardzo ważne. Warto w mieście wejść na Orlov Krš, na którym znajduje się grób założyciela dynastii Petroviciów – Njegošów. U stóp wzgórza leży wspomniany już monastyr , a w nim groby znaczących władyków. Według tradycji w monasterze umieszczono relikwię – rękę św. Jana Chrzciciela. W mieście znajduje się też pałac króla Mikołaja a w nim – muzeum państwowe. 


Duklja – pozostałości starożytnego miasta Dioklea, dawnej osady Ilirów, a później najważniejszego rzymskiego ośrodka w Czarnogórze. Według historyków to właśnie z Dioklei pochodził cesarz Dioklecjan, a do dziś na terenie miasta zachowało się wiele fragmentów starożytnych budowli. 


Žabljak Crnojevića – to stare gniazdo rodu Crnojewiciów, ostatnich władców Zety. Forteca została wzniesiona na samotnym wzgórzu a jej mury do dziś sprawiają imponujące wrażenie. 


Monaster Podmaine – obiekt ten, dawna siedziba czarnogórskich metropolitów  długo popadał w ruinę. Zajęto się nim dopiero w latach 90. Ubiegłego wieku a dziś na jego terenie prowadzone są prace archeologiczne. Monaster otoczony jest murem obronnym, a w jego obrębie znajdują się dwie cerkwie:  jedna z XV, druga z XVIII wieku. Z monasteru rozciąga się piękny widok na Budvę i zatokę. 


Jezerski Vrh – najwyższy szczyt gór Lovcen (1660 m n. p. m.), z którego rozciąga się przepiękny widok na Adriatyk i Bokę Kotorską. Znajduje się na nim także mauzoleum króla Njegoša (autorstwa znanego chorwackiego architekta i rzeźbiarza, Ivana Meštrovicia).


PROMOCJA: 
Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Czarnogórze, podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 20.10.2018 do 27.10.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl


Dufour 360
rocznik 2018
Data: 2019-05-04
Okres: 7 dni
Kotor
Koje: 6+2
Kabiny: 3
1080 €
Rabat 17 %
896 € 
 
Sun Odyssey 439
rocznik 2015
Data: 2019-05-25
Okres: 7 dni
Kotor
Koje: 8+2
Kabiny: 4
1660 €
Rabat 17 %
1377 € 
 
Dufour 360
rocznik 2018
Data: 2019-06-01
Okres: 7 dni
Kotor
Koje: 6+2
Kabiny: 3
1403 €
Rabat 17 %
1164 € 

 

Tagi: Czarnogóra, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520