TYP: a1

Największy na świecie okręt podwodny na Bałtyku

czwartek, 20 kwietnia 2017
Z mediów/MF

Dmitrij Donskoj, największy na świecie okręt atomowy podwodny wypłynie latem na Bałtyk. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbywa się od 28 czerwca do 2 lipca 2017 r. w Sankt Petersburgu.

[t][/t] [s]Fot. Bellona Foundation, Wikipedia[/s]To pierwszy raz na Bałtyku pojawi się tak duży rosyjski okręt bojowy- Dmitrij Donskoj ma długość 172,8 m, szerokości 23,3 m i wyporność podwodną 48000 ton. Towarzyszyć mu będzie inny rosyjski gigant – „Piotr Wielki”. Oba dysponują napędem atomowym.

TK-208 Dmitrij Donskoj został skonstruowany do przenoszenia dwudziestu rakietowych pocisków balistycznych klasy SLBM - R-39. Jest okrętem wiodącym (pierwszym) projektu 941 (NATO: Tajfun). To także jedyny do dziś wykorzystywanym okrętem tego projektu. Wykorzystuje się go do testów, zwłaszcza pocisków balistycznych R-30 Buława.

Okręty wypłyną z baz na Morzu Białym, przepłyną przez Morze Barentsa, wzdłuż wybrzeży Norwegii na Morze Północne, a dalej koło Danii, potem wzdłuż wybrzeża Polski i krajów nadbałtyckich, aż przez Zatokę Fińską dotrą do Petersburga.

W latach 1981 - 1989, do służby weszło sześć jednostek typu R-39, które zostały przydzielone do Pierwszej Flotylli Atomowych Okrętów Podwodnych z bazą w Zapadnaja Lica. W trakcie służby, TK-17 „Archangielsk” został uszkodzony przez pożar wywołany wypadkiem w trakcie załadunku pocisku. Zniszczenia usunięto ale wkrótce rozpoczęto proces wycofywania tych jednostek ze służby. Obecnie przedstawicielem tej serii jest tylko Dmitrij Donskoj.

 

Tagi: okręt podwodny, Bałtyk, Dmitrij Donskoj
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001