TYP: a1

Decyzja w sprawie okrętów podwodnych dla Polski jak najszybciej

poniedziałek, 29 maja 2017
Z mediów/MF

W ciągu najbliższych tygodni ma zapaść decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zakupu okrętów podwodnych dla Polski. W przetargu złożono trzy oferty: francuską, niemiecko-norweską i szwedzką.

[t]Okręt podwodny klasy 212 A[/t] [s]Fot. Bundeswehr-Fotos, Wikipedia[/s]

W ramach programu modernizacyjnego Orka (wartego ok. 10 mld zł) MON planuje kupić trzy okręty podwodne nowego typu, które znajdą się na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Resort obecnie prowadzi negocjacje z Francją, która zaoferowała Polsce wyposażone w rakiety okręty podwodne typu Scorpène. MON prowadzi też rozmowy norwesko-niemieckie dotyczące zakupu okrętów 212CD, produkowanych przez holding stoczniowy TKMS. Trzecia oferta pochodzi ze Szwecji, która zaproponowała okręty typu A26 (producentem jest Saab). Jerzy Polaczek, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych podkreśla, że każda z ofert ma swoje dobre strony, ale zdaniem ekspertów w ostatecznym rozrachunku rząd dokona wybory pomiędzy pierwszymi dwoma.

Niemiecka oferta gwarantuje partnerstwo gospodarcze i polityczne, ale pod znakiem zapytania pozostaje kompletność oferty. Okręty, które chce zakupić MON mają być bowiem wyposażone w rakiety manewrujące, zdolne niszczyć cele w odległości kilkuset kilometrów. Na razie gwarantuje to tylko francuska stocznia.

Jerzy Polaczek zaznacza, że program modernizacyjny Sił Zbrojnych RP jest już opóźniony w każdym z ważniejszych jego projektów. Dlatego potrzebne jest przyspieszenie. Nowe okręty podwodne mają trafić do Marynarki Wojennej w 2023 roku.

W pierwotnym scenariuszu Polska miała kupić okręty podwodne wspólnie z innym państwem NATO (najprawdopodobniej z Norwegią), co stworzyłoby możliwość wspólnego wynegocjowania korzystniejszej ceny. Jednak w lutym Norwegowie zadecydowali o zakupie czterech jednostek od niemieckiej grupy ThyssenKrupp Marine Systems. Jednostki powstaną na bazie okrętów podwodnych typu 212CD, które na wyposażeniu mają już m.in. Włochy. Polska również może się przyłączyć do tego zamówienia, jednak jednostki te nie są wyposażone w rakiety manewrujące - przez co nie spełniają polskich warunków.

 

Tagi: okręt podwodny, Ministerstwo Obrony Narodowej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895