TYP: a1

Powstaje trzeci okręt klasy Zumwalt

poniedziałek, 6 lutego 2017
Z mediów/MF

Powstaje trzeci i ostatni nowoczesny niszczyciel klasy Zumwalt. Jednostka otrzyma nazwę na cześć byłego prezydenta USA - USS Lyndon B. Johnson.

USS Zumwalt



W tym roku w służbie amerykańskiej marynarki pojawił się już pierwszy okręt klasy Zumwalt - USS Zumwalt . Uznany przez niektórych za kompromitację marynarki wojennej,  bowiem okręt zaliczył poważna awarię już podczas swojej pierwszej podróży.  

USS Zumwalt to prototypowy niszczyciel nowej generacji typu DDG-1000 i największa do tej pory jednostka amerykańskiej armii. Stępkę pod jednostkę położono 17 listopada 2011 roku, wodowanie odbyło się 29 października 2013 roku, zaś 12 kwietnia 2014 roku została ochrzczona. Zumwalt jest wyposażony w najnowocześniejsze dostępne technologie. Wśród nich można wymienić: zintegrowany system zasilania (Integrated Power System), radar dwupasmowy (Dual Band Radar)), zintegrowany system broni podwodnej (Integrated Undersea Warfare System), zaawansowane działo (Advanced Gun System), przeszywający, odwrócony dziób kadłuba, system obronnych atrap przeciwko pociskom naprowadzanym na podczerwień oraz autonomiczny system przeciwpożarowy (Autonomic Fire Suppression System). Jednostka korzysta także z pełnego wachlarza technologii stealth – minimalnego RCS oraz minimalnych sygnatur akustycznej, w podczerwieni oraz magnetycznej. Dzięki automatyzacji załoga to 158 osób, o połowę mniej niż na innych niszczycielach. Zumwalt, dzięki mocnym generatorom mocy, będzie zdolny w przyszłości obsługiwać bronie laserowe.

Podczas kiedy  położono stępkę pod trzecia jednostkę, w połowie gotowy jest drugi z serii okrętów klasy Zumwalt - USS Michael Monsoor. Być może jeszcze w tym roku okręt przejdzie testy.

Tagi: Zumwalt, USS Navy, marynarka wojenna, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971