TYP: a1

"Kino pod żaglami" - jedyne takie kino w Polsce

piątek, 31 stycznia 2014
Informacja prasowa
Kino pod żaglami
Po kilkadziesiąt osób na każdym seansie, kilkanaście projekcji, spotkania z twórcami – to najkrótszy bilans „Kina pod żaglami”. Wczoraj tj. 30 stycznia odbył się ostatni pokaz w pierwszej, gdyńskiej, edycji tego projektu. A już niebawem rusza druga seria. Tym razem w Gdańsku.

„Kino pod żaglami” to unikalny, jedyny taki w naszym kraju, projekt realizowany przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski przy współudziale znanego popularyzatora filmów żeglarskich w Polsce, organizatora JachtFilmu, Andrzeja Minkiewicza.

Przez trzy miesiące w siedzibie POZŻ w Gdyni, co czwartek o godz. 17, odbywały się pokazy kina żeglarskiego połączone ze spotkaniami z ich twórcami i bohaterami. Na niektórych seansach sala konferencyjna Związku pękała w szwach. Na projekcjach bywało ponad 60 osób!

Publiczność reagowała żywo na oglądane filmy – były łzy wzruszenia i zażarte dyskusje. A że po każdym spotkaniu losowaliśmy wśród widzów książki, niektórzy wychodzili z projekcji bardziej niż zadowoleni.

W ramach pierwszej edycji „Kina pod żaglami” pokazaliśmy (z jednym wyjątkiem) filmy dotyczące polskiego żeglarstwa, zarówno jego historycznych dokonań jak i teraźniejszych osiągnięć. I tak:
 • 24 października – można było zobaczyć film „Morze twoimi oczami” o, unikalnych w skali światowej, rejsach niewidomych na żaglowcu „Zawisza Czarny” oraz spotkać organizatorów tego projektu oraz jednego z jego bohaterów.
 • 7 listopada – odbył się seans filmu „Zrobiłem to” o projekcie „OSTAR for Dydek” w ramach, którego Krystian Szypka wystartował w legendarnych regatach samotników przez Atlantyk OSTAR dedykując swój udział w zawodach pamięci koszykarki Małgorzaty Dydek. Żeglarz był gościem projekcji. 
 • 14 listopada – pokazany został film „Oceania – morskie laboratorium” o niezwykłym polskim żaglowcu badawczym „Oceania”. O jego rejsach opowiedziała prof. Joanna Szczucka z Instytutu Oceanologii PAN, który jest armatorem jednostki. 
 • 21 listopada – zaprezentowane zostały, nieznane dotąd, odnalezione w ubiegłym roku w archiwum POZŻ, amatorskie filmy żeglarskie z lat sześćdziesiątych. Skomentował je wieloletni prezes pomorskich żeglarzy prof. Bolesław Mazurkiewicz. Pokaz przedpremierowy tych filmów odbył się wcześniej na posiedzeniu Koła Seniorów Żeglarstwa POZŻ. 
 • 28 listopada – widzowie mogli zobaczyć film „Optimista” o najmłodszych adeptach żeglarstwa oraz spotkać z jego reżyserem Kryspinem Plutą i producentem Dariuszem Dikti. Przy wsparciu POZŻ, kilka tygodni później, film ukazał się na DVD. 
 • 5 grudnia – miała miejsce projekcja filmu „Janka. Morska księżniczka” o słynnej Jance Bielak. To m. in. dzięki niej odbył się w 1974 roku w Gdyni pierwszy zlot żaglowców (w tym roku obchodzimy 40-lecie tego wydarzenia). O bohaterce filmu opowiedział jego twórca Bohdan Sienkiewicz. 
 • 12 grudnia – widzowie zobaczyli film „W poszukiwaniu legendy” o pokonaniu jachtem „Stary”, z bardzo młodą załogą, Przejścia Północno-Zachodniego. 
 • 19 grudnia – odbył się pokaz filmu „Bałtyk na Maksa” oraz spotkaniem z jego bohaterem Maksymilianem Wójcikiem, który w ubiegłym roku, jako pierwszy człowiek w historii, przepłynął Morze Bałtyckie, na trasie Karlskrona-Gdynia, na desce z żaglem. 
 • 9 stycznia – zaprezentowany został film „Na koniec świata” o wyprawie jachtem „Barlovento II”, który w ubiegłym roku popłynął najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. O ekspedycji opowiedział jej pomysłodawca i organizator Maciej Sodkiewicz. 
 • 16 stycznia – widzowie mogli zobaczyć dwa filmy: „Wielka fanfara morska” i „Namalować morze”. Oba dzieją się na pokładzie żaglowca Akademii Morskiej w Gdyni „Dar Młodzieży”. W pierwszym Jerzy Maksymiuk wykonuje utwór skomponowany specjalnie z okazji 90-lecia polskiego szkolnictwa morskiego a drugi opowiada o odbytym na statku plenerze malarskim. Gośćmi spotkania byli znani dziennikarze morscy Aleksander Gosk i Jerzy Boj. 
 • 18 stycznia – w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, podczas Święta Żeglarstwa, całodziennej imprezy promującej żeglarstwo, zorganizowanej przez POZŻ, której finałem była Pomorska Gala Żeglarska, pokazany został znakomity francuski dokument „Tabarly” o Ericu Tabarlym. Równolegle POZŻ wsparł wydanie tego filmu na DVD.
 • 23 stycznia - odbył się seans filmu „Kapitan własnej duszy” o najsłynniejszym polskim pisarzu-maryniście Karolu Olgierdzie Borchardzie. Gościem projekcji byli jego twórcy: Michał Dąbrowski i Jerzy Boj oraz wieloletnia asystentka Borchardta Ewa Ostrowska. 
 • 30 stycznia – zaprezentowanych zostało aż pięć filmów młodych twórców, które brały udział w ubiegłorocznym konkursie „A morze kręci mnie”: „Iskra”, „Stateczki”, „Za horyzont”, „Głowa zbrasowana” i „Discover Wisła River”. Gościem spotkania był, organizator konkursu, Andrzej Minkiewicz. Dodatkowo Bronisław Kuśnierz pokazał swój film „Na Bałtyku” nakręcony w 1966 i 1967 roku, i opowiedział o kulisach jego powstania.
Pierwsza edycja „Kina pod żaglami” w Gdyni zakończyła się sukcesem. Organizatorzy liczą na to, że podobnie będzie w Gdańsku. Już 20 lutego rusza tam bowiem druga edycja Kina tym razem zorganizowana także przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Szczegóły zostaną podane niebawem. Wszystko wskazuje na to, że trzecia edycja projektu odbędzie się jesienią ponownie w Gdyni.

Bogusław Witkowski i Andrzej Minkiewicz
Bogusław Witkowski i Andrzej Minkiewicz
Goście
Goście
 Publiczność
Publiczność
 Spotkanie z Maciejem Sodkiewiczem
Spotkanie z Maciejem Sodkiewiczem
Zdjęcia: Tadeusz Lademann, Ewa Górska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872