TYP: a1

Drugi jacht w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego

czwartek, 2 października 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Jacht „Bosman II” zasilił zbiory Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzonego przez Pomorski Związek Żeglarski. Jednostka została użyczona Związkowi przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Bosman II
Fot. Tadeusz Lademann

„Bosman II” to dwumasztowy, drewniany jacht klasy Opal Conrad, o długości całkowitej ponad 13 metrów, wybudowany w 1980 r. w Stoczni Jachtowej im. Conrada w Gdańsku.

Przez ponad dwadzieścia lat jednostka służyła do szkolenia żeglarskiego w Marynarce Wojennej. Kilka lat temu jacht trafił do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jako eksponat.

Placówka użyczyła „Bosmana II”, prowadzonemu przez Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl). Umowę w tej sprawie podpisali prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i dyrektor Muzeum MW Tomasz Miegoń.

Dzisiaj (tj. 1 października) jacht został przejęty do zbiorów Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Jest drugą jednostką pozostającą pod opieką Muzeum. Znajduje się w nim już słynna „Miranda”, na której Zbigniew Puchalski opłynął samotnie świat.

„Bosman II” i „Miranda” stanowią zalążek tworzonego w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego Skansenu Żeglarstwa Pomorskiego. PoZŻ ma nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić „Bosmana II” do pływania z przeznaczeniem do celów wychowania morskiego, promocji i popularyzacji żeglarstwa oraz Muzeum MW.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971