TYP: a1

Drugi jacht w Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego

czwartek, 2 października 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Jacht „Bosman II” zasilił zbiory Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzonego przez Pomorski Związek Żeglarski. Jednostka została użyczona Związkowi przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Bosman II
Fot. Tadeusz Lademann

„Bosman II” to dwumasztowy, drewniany jacht klasy Opal Conrad, o długości całkowitej ponad 13 metrów, wybudowany w 1980 r. w Stoczni Jachtowej im. Conrada w Gdańsku.

Przez ponad dwadzieścia lat jednostka służyła do szkolenia żeglarskiego w Marynarce Wojennej. Kilka lat temu jacht trafił do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jako eksponat.

Placówka użyczyła „Bosmana II”, prowadzonemu przez Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl). Umowę w tej sprawie podpisali prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i dyrektor Muzeum MW Tomasz Miegoń.

Dzisiaj (tj. 1 października) jacht został przejęty do zbiorów Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Jest drugą jednostką pozostającą pod opieką Muzeum. Znajduje się w nim już słynna „Miranda”, na której Zbigniew Puchalski opłynął samotnie świat.

„Bosman II” i „Miranda” stanowią zalążek tworzonego w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego Skansenu Żeglarstwa Pomorskiego. PoZŻ ma nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić „Bosmana II” do pływania z przeznaczeniem do celów wychowania morskiego, promocji i popularyzacji żeglarstwa oraz Muzeum MW.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912