TYP: a1

Mieszkańcy Gdyni upamiętnili dwóch słynnych kapitanów

wtorek, 27 listopada 2012

Mamert Stankiewicz jako kapitan m/s Piłsudski
Na kamienicy przy al. Marszałka Piłsudskiego 50 w Gdyni odsłonięto wczoraj pamiątkową tablicę poświęconą dwóm kapitanom żeglugi wielkiej, którzy mieszkali tu w latach 1931-39 - Mamertowi Stankiewiczowi i Karolowi Olgierdowi Borchardtowi. Tablica została odsłonięta w rocznicę śmierci pierwszego z nich, który zginął 26 listopada 1939 roku. Transatlantyk “Piłsudski”, którym dowodził Stankiewicz został storpedowany u wybrzeży Anglii, a sam kapitan zmarł w szalupie ratunkowej na skutek hipotermii.


Mamert Stankiewicz został uwieczniony na kartach powieści “Znaczy Kapitan” autorstwa Karola Olgierda Borchardta, którego był nauczycielem i przyjacielem. Obaj kapitanowie poznali się w Szkole Morskiej w Tczewie, której Borchardt był uczniem, a Stankiewicz wykładowcą. Po raz ostatni ich drogi spotkały się na "Piłsudskim", gdzie Mamert Stankiewicz poniósł śmierć. Karol Olgierd Borchardt zmarł 20 maja 1986 w Gdyni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002