TYP: a1

Mieszkańcy Gdyni upamiętnili dwóch słynnych kapitanów

wtorek, 27 listopada 2012

Mamert Stankiewicz jako kapitan m/s Piłsudski
Na kamienicy przy al. Marszałka Piłsudskiego 50 w Gdyni odsłonięto wczoraj pamiątkową tablicę poświęconą dwóm kapitanom żeglugi wielkiej, którzy mieszkali tu w latach 1931-39 - Mamertowi Stankiewiczowi i Karolowi Olgierdowi Borchardtowi. Tablica została odsłonięta w rocznicę śmierci pierwszego z nich, który zginął 26 listopada 1939 roku. Transatlantyk “Piłsudski”, którym dowodził Stankiewicz został storpedowany u wybrzeży Anglii, a sam kapitan zmarł w szalupie ratunkowej na skutek hipotermii.


Mamert Stankiewicz został uwieczniony na kartach powieści “Znaczy Kapitan” autorstwa Karola Olgierda Borchardta, którego był nauczycielem i przyjacielem. Obaj kapitanowie poznali się w Szkole Morskiej w Tczewie, której Borchardt był uczniem, a Stankiewicz wykładowcą. Po raz ostatni ich drogi spotkały się na "Piłsudskim", gdzie Mamert Stankiewicz poniósł śmierć. Karol Olgierd Borchardt zmarł 20 maja 1986 w Gdyni.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877