TYP: a1

Grenlandia będzie amerykańska?

poniedziałek, 23 grudnia 2024
Hanka Ciężadło

Mała Dania ma wielką Grenlandię – czy jednak nie byłoby lepiej, żeby ktoś dorosły pomógł jej w zarządzaniu tym ogromnym obszarem? Wygląda na to, że wujek Sam spieszy z pomocą, bowiem Donald Trump powiedział wprost: „Amerykańskie posiadanie i kontrola nad Grenlandią jest absolutną koniecznością". I co teraz?

Ale jak to?

Ta dość kontrowersyjna wypowiedź amerykańskiego prezydenta-elekta padła w szczególnym dniu: był to bowiem moment mianowania nowego ambasadora USA w Danii. Został nim pan Ken Howery – prywatnie miliarder, współzałożyciel PayPala i bliski kolega Elona Muska.

Howery z pewnością zna się na robieniu pieniędzy, czy jednak poradzi sobie w polityce? Wczesniej był już ambasadorem w Szwecji, więc być może tak. Faktem jest jednak, że obejmując stanowisko w Kopenhadze, od pierwszego dnia będzie miał nieco pod górkę, bo wypowiedź Donalda Trumpa mogła nie przypaśc do gustu Duńczykom.

A może coś jest na rzeczy?

Grenlandia to największa na świecie wyspa niebędąca kontynentem, stanowiąca autonomiczne terytorium zależne Danii. Co ciekawe, koncepcja amerykańskiej Grenlandii wcale nie jest tak zupełnie bez sensu, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Pamiętajmy, że mimo iż w naszym mniemaniu należy ona do Europy, w rzeczywistości stanowi część Ameryki Północnej – przynajmniej pod względem geograficznym. Stany Zjednoczone utrzymują tam również bazę lotniczą (a nawet… kosmiczną) Thule, więc de facto Amerykanie są tam stale obecni.

Czyj to właściwie pomysł?

Mówiąc wprost: nie Trumpa, chociaż nie ma wątpliwości, że jest on entuzjastą amerykańskiej Grenlandii. Koncepcja kupna wyspy po raz pierwszy pojawiła się już w 1867 roku. Wrócono do niego w 1946, gdy ówczesny prezydent USA Harry Truman zaoferował Duńczykom 100 milionów dolarów (a pamiętajmy, że w tamtym czasie dolar był jeszcze wymienialny na złoto – uwolniono go dopiero w 1971 roku). Propozycję jednak odrzucono.

Ponowił ją Donald Trump podczas swojej poprzedniej kadencji (2019), jednak wówczas również wielu duńskich polityków skrytykowało ten pomysł. Czy tym razem Amerykanom się uda?

 

 

Tagi: Grenlandia, Dania, USA, Trump, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877