TYP: a1

"Fryderyk Chopin" aresztowany

środa, 8 grudnia 2010
Weronika Morys
Fryderyk ChopinKapitan Ziemowit Barański poinformował wczoraj, że "Fryderyk Chopin" został aresztowany w Falmouth na wniosek prawników kutra rybackiego "Nova Spero", który holował uszkodzony żaglowiec do portu w Falmouth.

Właściciel jednostki, która holowała w październiku uszkodzony statek do wybrzeży brytyjskich, żąda 300 tys. dolarów zapłaty. "Fryderyk Chopin" został zatrzymany w ramach poręczenia majątkowego i pozostanie w areszcie do czasu, kiedy zapłata wpłynie na konto holownika. Rachunku nie można jednak uregulować, ponieważ firma PZU podjęła decyzję, że nie wypłaci odszkodowania.

"Szkoła pod żaglami" chce wytoczyć PZU proces o interpretację występującego w umowie sformułowania "heavy weather". PZU tłumaczy je jako "nadzwyczajne warunki pogodowe" i na tej podstawie odmawia wypłacenie odszkodowania. Zdaniem kpt. Baranowskiego oznacza to po prostu "warunki sztormowe". Trwają również negocjacje z firmą holowniczą, która chce otrzymać aż 300 tys. dolarów za usługę, która według "Szkoły pod Żaglami" powinna kosztować 40 tys. funtów.

Pomoc "Fryderykowi Chopinowi" zaoferowały polskie firmy - jedna z nich na własnych koszt przywiozła do Polski uszkodzone żagle, druga naprawi je również za darmo.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920