TYP: a1

"Fryderyk Chopin" aresztowany

środa, 8 grudnia 2010
Weronika Morys
Fryderyk ChopinKapitan Ziemowit Barański poinformował wczoraj, że "Fryderyk Chopin" został aresztowany w Falmouth na wniosek prawników kutra rybackiego "Nova Spero", który holował uszkodzony żaglowiec do portu w Falmouth.

Właściciel jednostki, która holowała w październiku uszkodzony statek do wybrzeży brytyjskich, żąda 300 tys. dolarów zapłaty. "Fryderyk Chopin" został zatrzymany w ramach poręczenia majątkowego i pozostanie w areszcie do czasu, kiedy zapłata wpłynie na konto holownika. Rachunku nie można jednak uregulować, ponieważ firma PZU podjęła decyzję, że nie wypłaci odszkodowania.

"Szkoła pod żaglami" chce wytoczyć PZU proces o interpretację występującego w umowie sformułowania "heavy weather". PZU tłumaczy je jako "nadzwyczajne warunki pogodowe" i na tej podstawie odmawia wypłacenie odszkodowania. Zdaniem kpt. Baranowskiego oznacza to po prostu "warunki sztormowe". Trwają również negocjacje z firmą holowniczą, która chce otrzymać aż 300 tys. dolarów za usługę, która według "Szkoły pod Żaglami" powinna kosztować 40 tys. funtów.

Pomoc "Fryderykowi Chopinowi" zaoferowały polskie firmy - jedna z nich na własnych koszt przywiozła do Polski uszkodzone żagle, druga naprawi je również za darmo.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991