TYP: a1

Black Pearl - największy jacht żaglowy świata

czwartek, 5 października 2017
Z mediów/Portal Morski

Widzieliście już Black Pearl? Ten zbudowany w Holandii największy jacht żaglowy świata przechodzi serię prób i ostatnie prace wykończeniowe.  

 

Jacht został zwodowany we wrześniu 2016 roku jako Y712. Całkiem niedawno tajemniczy "project Solar", jak o nim mówiono zyskał nazwę - Black Pearl. Upubliczniono też materiały video na jego temat, m.in. z prób morskich.

Black Pearl to 106-metrowy żaglowy superjacht określany jako największa tego typu jednostka w świecie (przystosowana do pływania pod żaglami jako napędem głównymi). Co prawda jest większy jacht z żaglami, należący do rosyjskiego milionera - Sailing Yacht A, ale ten klasyfikowany jest jako motorowy z pomocniczym napędem żaglowym. Inny słynny już jacht żaglowy, „Maltese Falcon” ma 88 m długości.  „Black Pearl” może być więc uważana za największy prywatny armatorski jacht żaglowy na świecie i największy superjacht żaglowy, przeznaczony do podróżowania przy pomocy samych żagli.

Projekt architektoniczny wnętrz i bryły zewnętrznej jachtu opracowano w Nuvolari & Lenard, a projekt statku od strony technicznej wykonała firma Dykstra Naval Architects przy pomocy BMT Nigel Gee. Tonaż pojemnościowy brutto to 2986 jednostek  Jacht wyposażono w ożaglowanie typu dynarig (tak jak w „Maltese Falcon”), a pomocniczy napęd mechaniczny to hybrydowy, spalinowo-elektryczny system napędowy, z możliwością odzysku energii. Szczyty masztów wznoszą się do 75 m ponad poziom wody. Zanurzenie jachtu to 7 m, z czego cztery przypadają na stępkę, której 80 % objętości zajmuje ołów. W jej pozostałej (górnej) części zaaranżowano zbiorniki paliwowe.

 

Przy silnym, sprzyjającym wietrze śruba napędowa może służyć jako wirnik napędzający prądnicę. Wytworzona energia może zmniejszać zużycie energii generowanej przez tradycyjne źródła (zespoły prądotwórcze).
Na czarnej dakronowej tkaninie żaglowej planuje się także zainstalowanie elastycznych paneli słonecznych. Jacht ma osiągać pod żaglami prędkość do 30 węzłów a na silnikach 17,5 węzła.

Załogę „Perły” stanowi 18 osób, Do dyspozycji 12 gości jest sześć kabin. Jacht zbudowano kosztem ok. 200 mln USD.

Tagi: jacht, Black Pearl, superjacht, żagle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872