TYP: a1

Black Pearl - największy jacht żaglowy świata

czwartek, 5 października 2017
Z mediów/Portal Morski

Widzieliście już Black Pearl? Ten zbudowany w Holandii największy jacht żaglowy świata przechodzi serię prób i ostatnie prace wykończeniowe.  

 

Jacht został zwodowany we wrześniu 2016 roku jako Y712. Całkiem niedawno tajemniczy "project Solar", jak o nim mówiono zyskał nazwę - Black Pearl. Upubliczniono też materiały video na jego temat, m.in. z prób morskich.

Black Pearl to 106-metrowy żaglowy superjacht określany jako największa tego typu jednostka w świecie (przystosowana do pływania pod żaglami jako napędem głównymi). Co prawda jest większy jacht z żaglami, należący do rosyjskiego milionera - Sailing Yacht A, ale ten klasyfikowany jest jako motorowy z pomocniczym napędem żaglowym. Inny słynny już jacht żaglowy, „Maltese Falcon” ma 88 m długości.  „Black Pearl” może być więc uważana za największy prywatny armatorski jacht żaglowy na świecie i największy superjacht żaglowy, przeznaczony do podróżowania przy pomocy samych żagli.

Projekt architektoniczny wnętrz i bryły zewnętrznej jachtu opracowano w Nuvolari & Lenard, a projekt statku od strony technicznej wykonała firma Dykstra Naval Architects przy pomocy BMT Nigel Gee. Tonaż pojemnościowy brutto to 2986 jednostek  Jacht wyposażono w ożaglowanie typu dynarig (tak jak w „Maltese Falcon”), a pomocniczy napęd mechaniczny to hybrydowy, spalinowo-elektryczny system napędowy, z możliwością odzysku energii. Szczyty masztów wznoszą się do 75 m ponad poziom wody. Zanurzenie jachtu to 7 m, z czego cztery przypadają na stępkę, której 80 % objętości zajmuje ołów. W jej pozostałej (górnej) części zaaranżowano zbiorniki paliwowe.

 

Przy silnym, sprzyjającym wietrze śruba napędowa może służyć jako wirnik napędzający prądnicę. Wytworzona energia może zmniejszać zużycie energii generowanej przez tradycyjne źródła (zespoły prądotwórcze).
Na czarnej dakronowej tkaninie żaglowej planuje się także zainstalowanie elastycznych paneli słonecznych. Jacht ma osiągać pod żaglami prędkość do 30 węzłów a na silnikach 17,5 węzła.

Załogę „Perły” stanowi 18 osób, Do dyspozycji 12 gości jest sześć kabin. Jacht zbudowano kosztem ok. 200 mln USD.

Tagi: jacht, Black Pearl, superjacht, żagle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520