Barki z napędem elektrycznym

środa, 27 września 2017
Monika Frenkiel

Coraz częściej podczas wakacji myślimy nie tylko o tym, żeby mieć ładne widoki i drinki z palemką, ale także żeby nasz odpoczynek nie szkodził naturze. Taka myśl przyświecała także firmie Nicols, która jako pierwsza we Francji buduje barki napędzane silnikiem elektrycznym.

[t]Tradycyjny model Sixto[/t] [/s][/s]

Pomysł zrodził się około dwóch lat temu. Voies navigables de France (VNF), instytucja odpowiedzialna za utrzymanie francuskich dróg wodnych szukała konstruktora, który zbudowałby łódź z silnikiem elektrycznym. Pozytywnie odpowiedział Nicols, który był w stanie jeden ze swoich modeli, Sixto, dostosować do „zielonej” energii. – Kontaktowaliśmy się wcześniej z kilkoma agencjami turystycznymi, żeby sprawdzić, czy takie rozwiązanie się przyjmie – mówi Corinne Dufaud z firmy Nicols. - Okazało się, że jest wielu klientów zainteresowanych jednostkami, które nie zanieczyszczają środowiska. Wakacje na łodzi są i powinny być wakacjami ekologicznymi, gdzie czas spędza się w sposób przyjazny naturze.

 

O szczegółach technicznych nowej łodzi niewiele jeszcze wiadomo – na razie jest ona w budowie i więcej będzie wiadomo ok. listopada tego roku. Pierwsze testy odbywać się będą w lutym 2018 w Alzacji, graniczącej z Niemcami i Szwajcarią, krajami znanymi ze swojego ekologicznego podejścia. Korzystanie z łodzi będzie ok. 15 % droższe od użytkowania silnikowego Sixto, ale, jak podkreśla Corinne Dufaud, jest coraz więcej osób, dla których ważniejszy jest szacunek dla natury niż najniższa cena. Sixto Green dla klientów będzie dostępna od kwietnia 2018 i początkowo wynajmować ją będzie można głównie na rejsy tygodniowe. 

Tagi: Nicols, barka, ekologia
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893