TYP: a1

Nagroda dla odkrywcy okrętu podwodnego

poniedziałek, 8 lutego 2016
Redakcja/MF
Uwaga poszukiwacze podwodnych skarbów! Starosta Drawski wyznaczył 5000 zł nagrody za wydobycie z jeziora Drawsko i przekazanie w uzgodniony sposób Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim wraku historycznej łodzi podwodnej z okresu II Wojny Światowej lub wcześniejszego. Znalazca otrzyma także Statuetkę Odkrywcy. Nagroda może wzrosnąć.


Fot. By Kapitel - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20718924


O nagrodę mogą ubiegać się ci, którzy wezmą udział w zorganizowanej akcji poszukiwań. Aby to zrobić, należy spełnić postanowienia regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej www.jeziorotajemnic.pl. Warunkiem jest też przekazywanie relacji w ramach uczestnictwa w sesji poszukiwawczej. Nagroda może zostać zwiększona o swoją wielokrotność dzięki deklaracjom przekazania darowizny w przypadku odnalezienia i przekazania okrętu podwodnego. Taką deklarację będą mogły złożyć przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe lub samorządy.

Jak twierdzi pomysłodawca akcji, starosta Stanisław Kuczyński, kwota nagrody być może nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów wydobycia wraku, ale chodzi przede wszystkim o przygodę (oraz promocję regionu).

O okrętach podwodnych na dnie jeziora oraz innych tajemnicach skrytych na jego dnie okoliczni mieszkańcy mówią od dawna. Jezioro Drawsko należy do głębokich akwenów, miejscami ma 80 m głębokości. Mimo, że akcji towarzyszy spory szum medialny, całość ma być prowadzona w sposób naukowy.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871