TYP: a1

Piłaś? Nie pilotuj statków…

poniedziałek, 20 listopada 2023
Hanka Ciężadło

Jak informują niemieckie służby, w miniony weekend na Renie doszło do bardzo niebezpiecznego wydarzenia. Nietrzeźwa pani pilot, kierując statkiem towarowym, malowniczo przydzwoniła nim we wrota śluzy, generując koszty w wysokości, bagatela, 1,5 miliona euro.

I…bum!

Incydent miał miejsce w okolicy miasta Iffezheim w zachodnich Niemczech (Badenia-Wirtembergia). Statek towarowy La Primavera płynący z Bazylei do Karlsruhe uderzył w zamknięte wrota śluzy. Wskutek kolizji dziób jednostki złamał się, a ona sama utknęła w bramie. Na dodatek w momencie, kiedy doszło do uderzenia, w śluzie znajdował się inny statek. Na szczęście nie został on uszkodzony i nikt z jego załogi nie jest poszkodowany.

Fakt, iż doszło do incydentu, jest o tyle dziwny, że w tamtym miejscu droga jest prosta; nie mogło więc być mowy o tym, by prowadząca statek kobieta nie mogła zobaczyć, co znajduje się przed nią. Jak poinformował pracownik śluzy, on sam widział nadpływającą „La Primaverę” przez dobrych kilka minut. Trudno więc założyć, że osoba odpowiedzialna za sterowanie jednostką była zaskoczona widokiem zamkniętej bramy. Dlaczego zatem doszło do tak absurdalnej (i kosztownej) kolizji? Okazało sie, że kierująca feralną jednostką kobieta była nietrzeźwa. Służby nie podały jednak do publicznej wiadomości, ile alkoholu miała we krwi.

Co teraz?

Teraz... będzie problem. Koszty, jakie wygenerowało to niefortunne zdarzenie, oszacowano na półtora miliona euro. Na dodatek naprawa będzie trwała około roku, ponieważ stare wrota trzeba zdemontować, a nowe muszą zostać wykonane na zamówienie. Przez ten czas załogi statków przemierzających Ren będą się musiały liczyć ze sporymi  utrudnieniami. Zniszczona śluza jest dwukomorowa – wycofanie jednej z komór z użytkowania przez cały rok doprowadzi do poważnych opóźnień w żegludze.

Nie wiadomo jeszcze, jak zakończy się ta sprawa. Na razie służby wszczęły postępowanie przeciwko nietrzeźwej pani pilot, która doprowadziła do zdarzenia. Wiadomo, że w momencie, gdy doszło do kolizji, to właśnie ona siedziała za sterami statku. Teraz czeka ją postępowanie i związane z nim konsekwencje. Zarzuca się jej stworzenie zagrożenia dla ruchu żeglugowego.

 

 

 

Tagi: kolizja, śluza, Ren, Niemcy, pilotka, kobieta, nietrzeźwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786