TYP: a1

Sylwetki piratów - Blackbeard (Czarnobrody)

wtorek, 11 stycznia 2011
Weronika Morys
CzarnobrodyEdward Teach, lepiej znany jako Czarnobrody, to angielski pirat, który w latach 1716-1718 grasował na Morzu Karaibskim. Był jednym z budzących największy postrach piratów swojego okresu.

Teach urodził się prawdopodobnie w Bristolu około 1680 roku. Jego prawdziwe nazwisko nie jest znane, a “Teach” było zapewne pseudonimem, przybranym aby nie kalać rodowego nazwiska. Czarnobrody został kapitanem w wyniku buntu, który sam wywołał na statku, na którym służył. Wcześniej był kaprem i napadał na statki marynarki francuskiej jako pirat za wiedzą i błogosławieństwem króla brytyjskiego.

O piracie krążyło wiele legend, jedna mniej prawdopodobna do drugiej. Według jednej z opowieści Czarnobrody chciał sprawdzić jak jest w piekle. W tym celu nakazał zapalić w ładowni swojego statku siarkę. W toksycznym dymie wytrzymał najdłużej z całej załogi. Podobno do brody przywiązywał czerwone wstążki, do kapelusza przyczepiał zapalone lonty, a na ramieniu nosił sześć załadowanych pistoletów, żeby wyglądać straszniej. Zdarzało się, że odpalał działa za pomocą swojej podpalonej brody. Uważa się, że Teach przejmował statki raczej wzbudzając postrach, niż stosując rozwiązania siłowe. Nie było też żadnych doniesień o tym, żeby zabił kogoś wziętego do niewoli.

Czarnobrody zginął w trakcie potyczki z dwoma okrętami dowodzonymi przez angielskiego porucznika Roberta Maynarda działającego na polecenie gubernatora Wirginii Aleksandra Spotswooda. Nigdy nie udało się znaleźć skarbu, który rzekomo zgromadził. Jest czego szukać - jego największym pojedynczym łupem była suma 325 tys. funtów (dzisiaj to około 6 milionów funtów).

Czarnobrody
Bandera Czarnobrodego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872