TYP: a1

Sylwetki piratów - Stede Bonnet

poniedziałek, 28 lutego 2011
Weronika Morys
BonnetŻyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Stede Bonnet był nietypowym piratem, który w ogóle nie znał się na żeglowaniu, ale za to był dżentelmenem posiadającym nienaganne maniery. Zanim rozpoczął karierę piracką, prowadził życie emerytowanego oficera i właściciela plantacji na Barbados.

Według legendy Bonnet został piratem, żeby uciec od wiecznie zrzędzącej żony. Kiedy pewnego dnia miarka się przebrała, kupił w najbliższym porcie jacht, który nazwał “Revenge”, zwerbował załogę i wyruszył w morze. Piratom udało się złupić kilka mniejszych statków kupieckich, jednak brak wyszkolenia i morskiego obycia Bonneta rzucał się w oczy i wkrótce załoga przestała szanować swojego kapitana.

Po kilkunastu dniach żeglugi Bonnet spotkał na swojej drodze słynnego Czarnobrodego. Ten początkowo zaproponował mu wspólne działanie. Kiedy jednak przekonał się o jego niekompetencji odebrał mu dowodzenie na “Revange” i zaprosił na swój statek jako "gościa". Członków załogi Czarnobrodego fascynował pewien nietypowy nawyk Bonneta... czytanie książek.

Po pewnym czasie Bonnet udał się do Bath w Północnej Karolinie z prośbą o amnestię, po obietnicy Czarnobrodego, że ten zwróci mu dowodzenie na “Revenge”. Udało mu się uzyskać list kaperski, jednak kiedy wrócił do swojego statku, znalazł go porzuconego na mieliźnie i ograbionego ze wszystkich łupów. Bonnetowi nigdy nie udało się zemścić na Czarnobrodym za ten czyn.

Zniechęcony poszukiwaniami Czarnobrodego Stede Bonnet z powrotem wkroczył na piracką drogę atakując kilka okrętów w pobliżu Charlestown. Nie wiedział jednak, że na tym obszarze istniała szeroko zakrojona obława na piratów. Bonnet został schwytany i postawiony przed sądem, a następnie powieszony wraz z 30 członkami załogi.

Bonnet
Piracka flaga Bonneta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521