TYP: a1

Sylwetki piratów - Alv Erlingsson

wtorek, 5 lipca 2011
Weronika Morys
Alv Erlingsson był XIII-wiecznym norweskim szlachcicem, jarlem Sarpsborg i gubernatorem Borgarsyssel. Alv był synem Erlinga Alvssona z Tanbergu - warowni, która została uznana za jedną z najstarszych budowli w Norderhov. Jego babką była Ingeborg Baardsdatter z Rein, siostra księcia Skule Bårdssona. Alv był również kuzynem norweskiego króla Magnusa VI.

Po śmierci ojca w 1283 roku Alv odziedziczył Sarpsborg i został mianowany gubernatorem Borgarsyssel (dzisiaj okręg Østfold). Alv Erlingsson odegrał dużą rolę w historii Norwegii po śmierci króla Magnusa VI w 1280 roku. Spadkobiercą króla Magnusa był Eirik Magnusson, który był niepełnoletni, a zatem nie mógł sam sprawować władzy. Alv nie był formalnie członkiem rządu, ale miał znaczną władzę jako gubernator Borgarsyssel.

Mówi się, że Erlingsson był ulubieńcem Ingeborg Duńskiej, królowej Norwegii. Popełnił jednak niezliczone akty piractwa, w tym atak na jej syna, księcia Haakona (późniejszego króla Norwegii Haakona V). Budowa twierdzy Akershus została zapoczątkowana w latach 90. XIII wieku przez Haakona V, w celu obrony przed atakami Alva. Jego działania obejmowały też zajmowanie i rabowanie statków duńskich i niemieckich. Alv Erlingsson został w końcu wygnany z Norwegii za swoje czyny. Wiosną 1290 roku został pochwycony na wybrzeżu Skanii przez duńskie siły. Z rozkazu króla Danii Alv został skazany na śmierć i stracony na obrzeżach Helsingborgu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971