TYP: a1

"Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie"

środa, 7 grudnia 2011
MZ

Właściwie trochę mnie dziwi, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł napisania takiego poradnika. Przecież zarówno w wypadku jednej dyscypliny, jak i drugiej mamy do czynienia z linami i węzłami.

Niewątpliwie to żeglarze, zwłaszcza dawni, wnieśli największy wkład w tworzenie węzłów, splotów, czy w zastosowaniu lin, bloczków oraz przeróżnego rodzaju wind do przenoszenia ciężarów, ale to przeszłość. Teraz prym w tych dziedzinach wiedzie alpinizm. To tu powstają przeróżne rozwiązania, mające na celu przede wszystkim chronienie życia i wspomagające wspinaczkę. Książeczka, którą przedstawiamy jest niewielka, raptem kilkadziesiąt stron, ale nasyconych treścią i „patentami”, które nie tylko ułatwią pracę na jachcie, ale sprawią ,że żeglowanie stanie się bezpieczniejsze. Wszystko to jest podane w sposób klarowny i wzbogacone o przejrzyste ilustracje.


Ryszard Jakubowski „Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie”

Wydawnictwo Stapis, Katowice 2005

stron 64

cena 12,99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877