TYP: a1

"Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie"

środa, 7 grudnia 2011
MZ

Właściwie trochę mnie dziwi, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł napisania takiego poradnika. Przecież zarówno w wypadku jednej dyscypliny, jak i drugiej mamy do czynienia z linami i węzłami.

Niewątpliwie to żeglarze, zwłaszcza dawni, wnieśli największy wkład w tworzenie węzłów, splotów, czy w zastosowaniu lin, bloczków oraz przeróżnego rodzaju wind do przenoszenia ciężarów, ale to przeszłość. Teraz prym w tych dziedzinach wiedzie alpinizm. To tu powstają przeróżne rozwiązania, mające na celu przede wszystkim chronienie życia i wspomagające wspinaczkę. Książeczka, którą przedstawiamy jest niewielka, raptem kilkadziesiąt stron, ale nasyconych treścią i „patentami”, które nie tylko ułatwią pracę na jachcie, ale sprawią ,że żeglowanie stanie się bezpieczniejsze. Wszystko to jest podane w sposób klarowny i wzbogacone o przejrzyste ilustracje.


Ryszard Jakubowski „Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie”

Wydawnictwo Stapis, Katowice 2005

stron 64

cena 12,99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861