TYP: a1

"Biblia węzłów - 200 najbardziej przydatnych żeglarskich węzłów"

sobota, 27 lipca 2013
MZ

Zacznę od tego co mi się w tej książce nie podoba - otóż jest to tytuł. Wydaje mi się nieco pretensjonalny, podobnie jak powszechnie pojawiające się nazwy typu „Świat kanap” czy „Świat mebli ogrodowych”. Jeszcze chwila, a pojawi się nazwa „Wszechświat muszli klozetowych” lub „Uniwersum pinesek”. Nazwać książkę „Biblia węzłów”, to właśnie wkroczyć w obszar nazw nadmiernie nadętych. Tym bardziej, że już we wstępie czytamy, że realna liczba znanych węzłów to mniej więcej 3000 (słownie trzy tysiące), zatem w tym kontekście mizerna liczba 200 winna pozwolić co najwyżej na tytuł „Stary Testament węzłów”, czy też raczej „Fragment Starego Testamentu węzłów”. 


Ale dość tych ironicznych uwag, bowiem książka jest naprawdę dobra. Czytelnik na wstępie otrzyma dawkę historii, wyważoną, strawną nawet dla tych co nie mogą przebrnąć przez teksty dłuższe. Potem trochę informacji o linach, narzędziach potrzebnych przy wiązaniu splotów i robotach bosmańskich lub takielunku, by wreszcie przejść do prezentacji 10 najbardziej przydatnych węzłów. Teraz przychodzi kolej na rozdziały przedstawiające węzły mocujące, związy czyli węzły łączące, pętle, przewiązy, buchty, po opaski i szplajsy. Kto nie wie co to znaczy, powinien z książką tą się zapoznać. Zdobywać wiedzę należy zawsze i przy każdej okazji!


Całość jest znakomicie ilustrowana, zdjęcia w sposób czytelny przedstawiają poszczególne fazy powstawania węzła, krótki opis w tym pomaga, informując jednocześnie o tym, w jakich okolicznościach i do czego on się nadaje i jaka jest jego wytrzymałość.


Cóż jeszcze można dodać? Znajomość podstawowych węzłów jest niezbędna dla każdego żeglarza. Bez niej jesteśmy nieporadni i co ważniejsze narażeni na niebezpieczeństwo. Oczywiście nikt nie wymaga aby zapamiętać i nauczyć się wiązać ich kilkaset, czy nawet kilkadziesiąt. Ale dzięki tej książce może się okazać, że ćwiczenia z liną czy też z linami, poznawanie różnych możliwości splotów, połączeń i zastosowań może być znakomitą i pożyteczną zabawą.


Pierwotnie książka została wydana przez znakomite brytyjskie „Adlard Coles Nautical”, oficynę niezmiernie zasłużoną w propagowaniu żeglarstwa. Pierwsze wydanie ma datę 2013. Cieszy fakt, że jej polska edycja przygotowana przez „Almapress” również ukazała się w tym samym czasie!


Biblia węzłów – 200 najbardziej przydatnych żeglarskich węzłów”

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2013

Wydanie I

Stron: 288

Cena: 100 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877