TYP: a1

"Węzły" Praktyczny poradnik zawiązania ponad 100 węzłów

środa, 2 marca 2011
MZ

Dom Wydawniczy Bellona, głownie kojarzący się z literaturą historyczną i militarną, obdarzył nas książką niezwykle przydatną w praktyce żeglarskiej. Węzły, sploty to istotna część żeglarskiej wiedzy i co warto podkreślić TRADYCJI. Wiedzy nieco bagatelizowanej – wystarczy bowiem posiąść umiejętność wiązania czterech, no może pięciu podstawowych węzłów aby dać sobie radę na jachcie. 


Ale przecież w tradycji żeglarskiej węzły i sploty to wiedza istotna. Gałki, węzły ozdobne, takie np. „maty”, były nieodzownym elementem żeglarskiego życia na opływających świat żaglowcach. Z jednego, ewentualnie dwóch kawałków sizalowej liny, wprawne ręce praktyka potrafiły spleść cuda, podziwiane powszechnie i będące dumą załogi.


Książka ta pozwoli, dzięki barwnym i doskonale pod względem instruktażowym dobranym ilustracjom rozpocząć ponowne poznawanie tej żeglarskiej sztuki. A poza wszystkim, da możliwość powtórzenia sobie tych potrzebnych jednak w praktyce żeglarskiej umiejętności. 


Gordon Perry "Węzły" Praktyczny poradnik zawiązania ponad 100 węzłów

Dom Wydawniczy Bellona

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877