TYP: a1

Wojciech Kuczkowski "Szlak Wielkich Jezior Mazurskich"

środa, 2 maja 2012
MZ

Może się wydać to dziwne, ale fakt, że ostatni raz żeglowałem po Mazurach w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, moim zdaniem znakomicie mnie rekomenduje do recenzowania tej książki. Dlaczego? A to dla tego, że nie czytałem jej z nastawieniem, że przecież ja ten akwen znam najlepiej, nie wyszukiwałem braków opisu jakiś mnie tylko znanych miejsc, nie punktowałem z satysfakcją, że autor coś według mnie istotnego w swojej książce nie umieścił, pominął. 


Ja popatrzyłem na tę publikację okiem człowieka, który Wielkich Jezior Mazurskich nie zna, bowiem nie może ich znać osoba, która ostatni raz przeorała ten szlak w 1980 roku! Zatem popatrzyłem okiem człowieka, który praktycznie na Mazury wybiera się po raz pierwszy. I co? Otóż po lekturze tego przewodnika naszła mnie chęć wyprawy po tych jeziorach. Nie tylko dla tego, że wywołała ona (lektura) falę nostalgicznych wspomnień, że nazwy Kisajno, Dargin, Pisz, Giżycko, Mikołajki – wymieniać by można w nieskończoność, mają nieprzepartą magię, ale także dla tego, że to dobry i ciekawy przewodnik. Mnóstwo tu informacji historycznych, przyrodniczych, opisów zabytków i „dziwów przyrodniczych” oraz tekstów o ekologi i co w tej mierze – ochronie wód obecnie się robi. Oprócz tego rzetelna informacja o szlakach, trasach, miejscach, miastach, przystaniach wzbogacona planami i zdjęciami. Myślę, że warto tę książkę polecić tym, którzy – podobnie jak ja – na nowo rozpoczynają przygodę żeglarską z Mazurami, jak i tym, którzy myślą, że o mazurskich jeziorach wiedzą już wszystko.


Wojciech Jastrzębiec Kuczkowski "Szlak Wielkich Jezior Mazurskich" przewodnik dla turystów wodnych

Oficyna Wydawnicza "Alma-Press"

Wydanie IV

cena: 44,90

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882