TYP: a1

Adam Michel „Weather Routing”

piątek, 16 września 2016
Michał Zych
Ta niewielka książeczka nosi podtytuł, który wyjaśnia w zasadzie wszystko: „Pogodowe planowanie drogi turystycznego jachtu żaglowego”. Oczywistą oczywistością – jak mawia klasyk – jest to, że skipper przestrzegający zasad dobrej praktyki morskiej przed wyruszeniem w drogę zbiera informacje na temat przewidywanej pogody. Również oczywistym jest zasada sprawdzania prognoz w trakcie rejsu przez nasłuch odpowiednich stacji, śledzenia tychże w internecie, o ile jest taka możliwość.

Weather routing


W tym wypadku jednak autor proponuje pójście dalej. W książce przedstawia jak przy pomocy dostępnych informacji, korzystając z odpowiedniego oprogramowania wybrać najbardziej korzystną (czytaj najszybszą) drogę, czyli odpowiednio zaplanowany kurs jachtu.

O korzyściach, jakie takie myślenie i taka praktyka daje, wspomniano w pierwszym rozdziale książki przypominając kilka faktów z historii jachtingu. Gdy w słynnych regatach, skipper bez wcześniejszych osiągnięć deklasował żeglarskie sławy właśnie dzięki współpracy synoptyków i komputera, który ich informacje przetwarzał podając najlepszą drogę. Obecnie takie planowanie stało się przy oceanicznych regatach powszechną praktyką. Dla zawodników pracują specjaliści, meteorolodzy, programiści. Powstają kosztowne komputerowe programy – kosztowne - zatem dostępne jedynie nielicznym. Autor udowadnia, że jednak również zwykły żeglarski śmiertelnik może zaplanować trasę rejsu i ją modyfikować posługując się jedynie tym co ogólnie jest dostępne. Wystarczy laptop, GPS – czyli przedmioty, które towarzyszą nam na co dzień, a po darmowych oprogramowaniach ta książka właśnie prowadzi. Sporą zaletą tej książeczki, zwłaszcza dla takich informatycznych profanów jak piszący te słowa, jest rozdzialik na krańcu książki, w którym krok po kroku można „na sucho” przeprowadzić swój pierwszy routing.

Oczywiście, wielu żeglarzy pływających rekreacyjnie choćby w Chorwacji stwierdzi, że przy tygodniowych, zatem krótkich rejsach, gdzie długie przeloty zdarzają się rzadko, takie planowanie pogodowe to mówiąc oględnie „zawracanie głowy” (i coś w tym jest), niemniej jednak i tym polecam, aby zaprzyjaźnili się z tą książeczką – może się okazać przydatną gdy przyjdzie im gdzieś dalej popłynąć, lub gdy wzbierze w nich regatowe wyzwanie.

A teraz kilka kropel dziegciu do tej beczki miodu. Drogi Autorze i zarazem Wydawco – następnym razem nie podejmuj się roboty, na której się nie znasz, zlecaj ją profesjonalistom. Dawno nie widziałem tak spartaczonej roboty edytorskiej, tekst dosyć niechlujnie poukładany, spacje długie na centymetry. Do tego spis treści przed stroną redakcyjną – uff! Ale oczywiście to wszystko nie umniejsza merytorycznej wartości zawartej między okładkami treści.

Adam Michel „Weather Routing”
Adam Michel Wydawnictwo Pinukel 2016
Stron: 111
Tagi: Weather routing, Adam Michel, kurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882