TYP: a1

"Manewrowanie jachtem żaglowym"

środa, 12 czerwca 2013
MZ

Ten podręcznik ma kilku autorów, czyli jest to praca zbiorowa. Wszystkie osoby, które autoryzują tę pozycję, to uznane autorytety, znawcy tematu, którzy w swoim dorobku mają wiele dydaktycznych publikacji, i z których opiniami oraz doświadczeniem należy się liczyć. Z tym większą tremą przystępuję do omówienia (zrecenzowania?) książki przez nich firmowanej.


To że umiejętność manewrowania jachtem to wiedza najważniejsza, bez której nikt nie powinien się nazywać żeglarzem, jest po prostu truizmem. Autorzy skupili się właśnie na podaniu tej wiedzy. Od razu należy przyznać, że jest to wykład jasny i przystępny.


Rozpoczyna się od zaprezentowania właściwych komend oraz zasad, które powodują, że nie tylko owe komendy są zrozumiane, ale także to, że czynności przez nie wywołane wykonywane są we właściwej kolejności. To podstawa, którą każdy adept żeglarstwa posiąść i, co ważne, zrozumieć powinien. Następny rozdział poświęcony został jachtowi pod żaglami. Zwarty wstęp, bez nudzenia, zaznajamia nas z odrobiną teorii, po czym przystępujemy do wiadomości praktycznych.


Krótko, przystępnie omówione zostają ważniejsze manewry przy uwzględnieniu kierunku wiatru. Wykład jest na tyle jasny, że na prawdę każdy, nawet odporny na przyswajanie wiedzy pojmie, co należy robić i na czym omawiany manewr polega. Podobnie dzieje się gdy przedstawiane zostają manewry „na silniku”. Zaletą tej książki jest właśnie owa jasność i prostota wykładu. Nie ma nic bardziej zniechęcającego, jak rozbudowanie teorii, owych wektorów ilustrujących rozkład sił działających na jacht, płetwę sterową, wreszcie na żagle. Uważam, nie wiem czy słusznie, że na owe teoretyczne wiadomości czas powinien przychodzić wtedy, gdy poznamy i zaznajomimy się z praktyką. Ta książka na praktykę właśnie nacisk kładzie.


Co jeszcze zwraca uwagę, otóż gdy otworzymy ten tom, to nagle mamy wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie. Ilustracje jakie dojrzymy to nie komputerowe wizualizacje, lecz rzadko już spotykane wykonane ręcznie rysunki. Dla jednych, obarczonych liczbą lat, to wzruszająca podróż w stronę młodości, drudzy z mniej obciążoną metryką, mogą to odbierać jako anachronizm. Ale – tu uwaga – do książki dołączona została płyta CD, na której prezentowane za pomocą animacji manewry, mają już całkiem nowoczesną szatę graficzną. Jest to zatem ukłon zarówno w stronę osób, nazwijmy to, „tradycyjnych”, jak i „młodziaków”. Na koniec dodam, że książka ta jest rekomendowana przez Główną Komisję Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego.


Marek Berkowski, Jacek Czajewski, Zbigniew Dąbrowski, Jerzy W. Dziewulski, Maria Tulo-Dziewulska „Manewrowanie jachtem żaglowym” - Komendy, Jacht pod żaglami, Jacht na silniku

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 1013

Wydanie III

stron: 218

cena: 45 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932