TYP: a1

Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński "Żeglarz jachtowy"

sobota, 19 lipca 2014
MZ

Zapewne w każdym drzemie sentyment do „pierwszej czytanki”. Dla jednych będzie to „Elementarz” Falskiego z wierszykiem o murzynku Bambo, dla innych książka lub podręcznik, dzięki któremu zaczęła się przygoda czy to z dziedziną wiedzy, czy też – jak to się przyjęło nazywać – hobby! 


Myślę, że wielu z nas, „panów w sile wieku”, z sentymentem spogląda na pożółkłe egzemplarze książek, z których przed laty czerpaliśmy żeglarską wiedzę. Stoją na półkach biblioteczki domowej, wydrukowane haniebnie, z czarno-białymi ilustracjami praktycznie nieczytelnymi, z czcionką rozmazaną, trzymające się „kupy” nie dzięki klejowi, jakim poszczególne arkusze były scalane, bowiem on dawno wysechł, jeno mocą uczucia jakim były darzone, ponieważ ich zdobycie graniczyło z cudem.


Cóż, sytuacja uległa zmianie, patrzymy z zazdrością na to, że nowi, młodzi adepci żeglarstwa otrzymują do ręki książkę bogato i barwnie ilustrowaną, w twardej oprawie, z wyrazistym drukiem – jednym słowem podręcznik, z którego przyjemnie jest korzystać.


Tu mała dygresja - słowo „żeglarz” niesie ze sobą wiele znaczeń. Nie jest to jedynie pierwszy krok pozwalający przejść w krainę żeglarstwa, by później przekraczać kolejne progi umiejętności. To również, a może przede wszystkim, symbol sposobu na życie. Nie da się ukryć, że omawiana książka pomoże w owo „żeglarskie życie” wkroczyć. Od czasu, gdy po raz pierwszy wdarła się na półki księgarskie towarzyszy kolejnym rocznikom chcącym na wody zarówno śródlądowe, jak i morskie wpłynąć. To właśnie jest jej największą zaletą. Zatem witamy jej piątą edycję.


Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński „Żeglarz jachtowy”

Wydawnictwo Alma-Press 2014

Wydanie V

Stron: 340

Cena: 59,99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786