TYP: a1

Kalinka na fali. Życie to przygoda

wtorek, 5 maja 2020
Monika Frenkiel

Niektórzy wybierają życie na jachcie (tak, bardzo im zazdrościmy). Inni bardzo by chcieli, ale powstrzymuje ich myśl – a co z pracą, rodziną, dziećmi? Przecież nie można tak ot zabrać dziecka ze szkoły i kazać mu kilka lat żyć na łódce. A jednak można. Co lepsze – Kalina Jakubczak bardzo sobie to życie na fali chwali i nawet napisała o tym książkę!

Kalina nie dość, że od kilku lat przemierza z rodzicami i kolejnymi załogami morza i oceany, to jeszcze prowadzi relacje z podróży na antenie Polskiego Radia Dzieciom. W książce „Kalinka na fali” opowiada szczegółowo, jak wygląda życie na jachcie, jak się je, czyta, sprząta, śpi a nawet uczy (tak tak, Kalina nawet w rejsie regularnie uczęszcza na szkolne zajęcia). Wszystko, żeby zachęcić młodociane szczury lądowe do postawienia stopy na pokładzie.

Mimo, że jestem dorosła zastanawiałam się, jak sobie z dyscypliną niezbędną przecież na jednostce, nieustanną ostrożnością a przede wszystkim ograniczeniem miejsca dają radę dzieci. Kalina opowiada w książce o swojej kajucie, obowiązkach, gotowaniu, sprzątaniu, nauce (tak, za pomocą nowoczesnych technologii da się zrobić wszystko) – niestety, zapomnijcie dzieciaki o tym, że na pokładzie trwa nieustające lenistwo! To raczej dobra organizacja i rutyna, choć dla autorki także przygoda, bo, jak sama pisze, nigdy nie wie, w jakim porcie się obudzi i co zobaczy następnego dnia. No cóż – tak wygląda życie tych, którzy są uzależnieni od pogody.

Oprócz relacjonowania jachtowej rutyny Kalina opisuje kraje, które zwiedza z rodzicami – tak popularną wśród Polaków Chorwację ale także egzotyczne Maroko i to, co robi, kiedy zdarzy jej się zejść na ląd – to trochę opis portów i procedur, przyjaciół, których autorka ma w znajomych portach, żeglarskich i nie tylko zwyczajów panujących w różnych krajach, a także rozmaitych atrakcji, często dostępnych jedynie od strony morza. Całą książkę zaś kończy rozdział poświęcony...pogodzie. To ona przecież determinuje życie na pokładzie! Chcecie wiedzieć, jak się żyje w rytm pór roku, jak czytać znaki, które daje nam natura i jak być przygotowanym na każdą pogodową okoliczność? Zajrzyjcie do tej części.

Jeśli wasze dziecko marudzi, że jachty i rejsy są nudne – dajcie mu tę książkę. Być może latorośl będzie chciała pójść w ślady Kaliny...

Tytuł: Kalinka na fali. Życie to przygoda

Autorka: Kalina Jakubczak

Wydawnictwo Kobiece

Tagi: żeglowanie, książka, recenzja, Chorwacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942