TYP: a1

Zaton (Zaton Veliki)

niedziela, 11 listopada 2012
MZ

Zaton Veliki
Miejsc i miejscowości o tej nazwie jest w Chorwacji dużo, wynika to z faktu, że zaton to po chorwacku zatoka. Ta jest spora i dosyć rozległa, mocno wcinająca się w ląd, położona w niewielkiej odległości na północ od Dubrownika.

Na jej brzegach położone są trzy miejscowości Zaton Veliki na zachodniej stronie, Zaton Mali w głębi na północo-wschodniej stronie oraz Štikovica po wschodniej. Na południowo-zachodnim cyplu oznaczającym wejście do zatoki usytuowane jest światło Bl c 3s. Możliwe jest stawanie przy pirsie w Veli Zaton, głębokość 2,5 m – 4 m. Na obszarze całej zatoki można kotwiczyć, jednak najlepsze miejsca znajdziemy w północnej części zatoki - głębokość od 18 m do 5 m. W okresach jesienno-zimowych istnieje tu możliwość występowania bory. Także w lecie nocą możliwe są tu silne szkwały wiejące z północy i północnego wschodu. W takich wypadkach można, a raczej należy, gdy kotwiczymy we wschodniej części zatoki dodatkowo zacumować się do dalb, usytuowanych właśnie w tej części wybrzeża. Bezpieczne w miarę kotwicowisko w wypadku bory to północna część zatoki w pobliżu miejscowości Zaton Mali. W Zatonie Velikim znajdują się dwie restauracje, jedna o nazwie Ankora usytuowana jest tuż nad brzegiem morza z niewielkim podestem zawieszonym nad wodą. Jest to wprawdzie miejsce przyjemne, jednak ceny nie należą do najniższych. Druga, nieco tańsza, jest usytuowana w pobliżu. Choć nie dostarcza specjalnych wizualnych wzruszeń, to jedzenie nie najgorsze.


Restauracja Ankora

Tu można cumować

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971