TYP: a1

Bałtyk: tankowiec zatrzymany przez... Rosję

poniedziałek, 19 maja 2025
Hanka Ciężadło

W zeszłym tygodniu w tym artykule pisaliśmy o zatrzymaniu przez Estonię tankowca z floty cieni. Statek pływał pod banderą Gabonu, ale z jakiegoś powodu to Rosja poczuła się urażona i wysłała na miejsce myśliwiec, by latał nad Zatoką Fińską i wyglądał groźnie. Teraz role się odwróciły – to Rosja zatrzymała tankowiec.

I kto nam zabroni?

Tankowiec Green Admire należy do greckiej firmy, a pływa pod banderą Liberii. Statek został zatrzymany przez Rosję krótko po tym, jak opuścił estoński port. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii poinformowało o tym incydencie sojuszników NATO (czyli między innymi nas). Statek płynął do Rotterdamu, przewożąc ładunek estońskiego gazu łupkowego, co potwierdza Estońska Administracja Transportu.

Jak informują Estończycy, tankowiec wypłynął z portu Sillamae korzystając ze specjalnego kanału nawigacyjnego wyznaczonego na rosyjskich wodach terytorialnych. Kanał ten został utworzony na podstawie umowy pomiędzy Estonią, Finlandią i Rosją. Jego utworzenie było konieczne dla ominięcia płycizn na Morzu Bałtyckim, znajdujących się w sąsiedztwie Estonii.

Dlaczego został zatrzymany?

Tego dokładnie nie wiadomo, ale z pewnością Rosjanie mieli jakiś ważny powód. Z danych udostępnionych przez MarineTraffic wynika, że tankowiec opuścił estoński port w sobotę o 18:40 GMT, a w niedzielę stanął na kotwicy w okolicy należącej do Rosji wyspy Hogland. 

Wcześniej statek poruszał się wyznaczoną trasą, nie zboczył z kursu i zdaniem strony estońskiej, nie było podstaw do jego zatrzymania przez Rosjan. Minister spraw zagranicznych Estonii, Margus Tsahkna, komentując zdarzenie, powiedział: „Dzisiejszy incydent pokazuje, że Rosja nadal zachowuje się nieprzewidywalnie.”

Ministerstwo poinformowało też, że w związku z incydentem statki płynące do portu Sillamae i wypływające z niego będą teraz kierowane na wody estońskie.

 

Tagi: Estonia, Rosja, tankowiec, Bałtyk, incydent
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520