TYP: a1

Żeglarski Puchar Trójmiasta zakończony

poniedziałek, 26 maja 2014
Informacja prasowa | Zuzanna Mojska
Żeglarski Puchar TrójmiastaŻeglarze przywitali sezon na Zatoce Gdańskiej. Trzy dni zmagań na wodzie i świętowania na lądzie dobiegły końca. Dekoracja zwycięzców odbyła się 25 maja w Marinie Gdynia, podczas uroczystości zamknięcia regat.

Druga edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta rozpoczęła się w Marinie Sopot. Uczestników przywitał gospodarz pierwszego dnia imprezy – Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. W sobotę rano na linii startu na wysokości molo w Sopocie stawiło się prawie sześćdziesiąt zgłoszonych załóg. Nad kordonem rozpostartych żagli zdecydowanie górował jacht ENERGA, ze Zbigniewem Gutkiem Gutkowskim za sterem. Pogoda dopisała, więc regatowym zmaganiom przyglądało się liczne grono kibiców, dla których sopockie molo stanowiło doskonały punkt widokowy.

Wyzwaniem dla zawodników były zmienne warunki atmosferyczne. Pierwszego dnia regat planowaliśmy zrealizować trzy wyścigi, dwa na wysokości Sopotu i trzeci z metą w Górkach Zachodnich, ale ze względu na osłabienie siły wiatru, komisja sędziowska zdecydowała o skróceniu trasy do dwóch biegów – mówi Bartek Gruszka, sędzia główny regat. Jak dobra była to decyzja okazało się, gdy jachty zaczęły zbliżać się do mety, wiatr zmienił kierunek i uderzył z taką siłą, że na ostatnich metrach regaty rozgrywały się w iście pełnomorskich warunkach. Zawodnicy ścigali się nie tylko między sobą, lecz przede wszystkim z goniącym ich frontem burzowym. Na szczęście wszyscy zdążyli dopłynąć do celu nim rozpętała się gwałtowna burza. W Gdańsku na załogi czekało wieczorne świętowanie, a także dalszy ciąg rywalizacji, tym razem o 10-litrową beczkę rumu, ufundowaną przez portal Trojmiasto.pl, patrona medialnego regat. Walka była nie mniej widowiskowa i zacięta niż na wodzie! Tytuł najsprawniejszej załogi przypadł zawodnikom z jachtu Le Voyageur.Żeglarski Puchar Trójmiasta

W niedzielę rano zawodników przywitała flauta i mgła. Stąd decyzja by płynąć do Sopotu i rozegrać tylko jeden wyścig z metą w Gdyni. Finał regat był bardzo widowiskowy dla kibiców i turystów w Gdyni – jachty zbliżały się do mariny na genakerach, na kursie pełnym.

Podczas oficjalnego zamknięcia regat wręczone zostały nagrody dla najszybszych jednostek w każdej z sześciu klas oraz dla jachtu, który uzyskał łącznie najmniej punktów we wszystkich wyścigach. Nagrody w poszczególnych klasach wręczali: Joanna Zielińska Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Sportu, Andrzej Mielicki, przedstawiciel Pomorskiego Związku Żeglarskiego – organizatora regat, propagatorzy żeglarstwa: Waldemar Heflich i Michał Kaczorowski oraz Izabela Filc-Redlińska, rzecznik prasowy firmy Connectmedica reprezentująca Partnera głównego – Centrum Stworzone dla Zdrowia. Puchar na ręce zwycięskiej załogi Big Magia przekazał żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski reprezentujący Sponsora głównego regat – Grupę ENERGA. Żeglarski Puchar Trójmiasta to bardzo ciekawe regaty i ważne wydarzenie otwierające sezon na Zatoce Gdańskiej. Mam nadzieję, że ta impreza doczeka się wielu edycji i stałe wejdzie do kalendarza regatowego Trójmiasta –– Ambasador Programu Energa Sailing

Przyznana została także specjalna nagroda fair play dla załogi, która sama zgłosiła naruszenie przepisów w trakcie regat Tym samym spadając z drugiej pozycji na piątą. Za godną przykładu postawę zawodnicy otrzymali bon na odzież sportową marki D.A.D. – partnera technicznego regat.

Już dzisiaj warto zarezerwować sobie przyszłoroczną datę otwarcia sezonu żeglarskiego na wodzie - 22-24 maja 2015.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786