TYP: a1

“Wild Oats” najszybszy w regatach Sydney-Hobart

piątek, 31 grudnia 2010
Weronika Morys
Rolex / Daniel Forster
Rolex / Daniel ForsterSydney-Hobart to jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich. Od czasu pierwszego wyścigu w 1945 roku stały się jednymi z trzech najważniejszych regat oceanicznych, na który ściągają jednostki ze wszystkich zakątków globu. W tym roku do wyścigu przystąpiło 87 jachtów, jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych 19 z nich musiało się wycofać.
Tegoroczne 66. regaty okazały się szczęśliwe dla załogi australijskiego jachtu "Wild Oats XI", dowodzonego przez Marka Richardsa. Jacht był najszybszy w czasie rzeczywistym i pokonał 628 mil w 2 dni, 7 godzin, 37 minut i 20 sekund, z przeciętną prędkością około 11 węzłów. Początkowo istniały pewne wątpliwości odnośnie sposobu przekazania meldunku o minięciu jednego z punktów kontrolnych, jednak zostały one wyjaśnione i załoga "Wild Oats XI" może oficjalnie cieszyć się ze zwycięstwa.

W czasie przeliczeniowym najszybciej pokonał trasę 16 metrowy jacht "Secret Men’s Business 3.5". Tattersall's Cup odebrał jego skipper i właściciel - Geoff Boettcher.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920