TYP: a1

“Wild Oats” najszybszy w regatach Sydney-Hobart

piątek, 31 grudnia 2010
Weronika Morys
Rolex / Daniel Forster
Rolex / Daniel ForsterSydney-Hobart to jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich. Od czasu pierwszego wyścigu w 1945 roku stały się jednymi z trzech najważniejszych regat oceanicznych, na który ściągają jednostki ze wszystkich zakątków globu. W tym roku do wyścigu przystąpiło 87 jachtów, jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych 19 z nich musiało się wycofać.
Tegoroczne 66. regaty okazały się szczęśliwe dla załogi australijskiego jachtu "Wild Oats XI", dowodzonego przez Marka Richardsa. Jacht był najszybszy w czasie rzeczywistym i pokonał 628 mil w 2 dni, 7 godzin, 37 minut i 20 sekund, z przeciętną prędkością około 11 węzłów. Początkowo istniały pewne wątpliwości odnośnie sposobu przekazania meldunku o minięciu jednego z punktów kontrolnych, jednak zostały one wyjaśnione i załoga "Wild Oats XI" może oficjalnie cieszyć się ze zwycięstwa.

W czasie przeliczeniowym najszybciej pokonał trasę 16 metrowy jacht "Secret Men’s Business 3.5". Tattersall's Cup odebrał jego skipper i właściciel - Geoff Boettcher.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 March

S/y "Stary" z załogą Śląskiego Yacht Clubu pod dowództwem Jacka Wacławskiego opłynął Przylądek Horn; w trakcie rejsu "Stary" m.in. odwiedził Stację im. Henryka Arctowskiego.
sobota, 29 marca 2003
S/y "Asterias" pod dowództwem kapitana Marka Sobieskiego opłynął Przylądek Horn.
wtorek, 29 marca 1988