TYP: a1

Africa-Europe Challenge 2011-2012

niedziela, 14 listopada 2010
Weronika Morys
Africa Europa ChallengeRegaty jachtów były już organizowane z każdym zakątku świata. Każda wyspa i każdy kontynent, gdzie to było możliwe, zostały opłynięte w ramach wyścigów. Jest tylko jeden, który był do tej pory pomijany przez organizatorów regat: Afryka. Start wyścigu planowany jest na 24 lipca 2011 roku na Malcie, a jego zakończenie - 25 maja 2012 roku.

Regaty należą do kategorii otwartych, co oznacza, że mogą w nich wziąć udział żeglarze ze wszystkich krajów świata. Nie muszą to być profesjonalni skipperzy. Organizatorzy zachęcają też do udziału amatorów, którzy jednak posiadają umiejętności pozwalające na udział w regatach na pełnym morzu. Istnieje możliwość zmiany załogi po ukończeniu poszczególnych odcinków, a indywidualni zawodnicy mogą wziąć udział tylko w jednym lub kilku etapach - udział w całym okrążeniu nie jest wymagany. Dla osób, które zarejestrują się przed 15 listopada organizatorzy przewidzieli 30% zniżki od ceny wpisowego.

Najtrudniejszym orzechem do zgryzienia dla organizatorów była kwestia piractwa. Konieczność zabezpieczenia się przez grasującymi u wybrzeży Somalii piratami była jedną z najważniejszych spraw, którymi trzeba było zająć się jeszcze przed samą organizacją regat. Nie ulega wątpliwości, że Zatoka Adeńska jest obecnie najniebezpieczniejszym na świecie miejscem do żeglowania. Trasa wyścigu będzie wiodła przez niebezpieczne regiony: od południowej części Morza Czerwonego, do Zatoki Adeńskiej przez Cieśninę Bab el’ Mandeb, a następnie wzdłuż wybrzeża Półwyspu Somalijskiego i na południe w kierunku Seszeli. Ostatnim przystankiem na Morzu Czerwonym jest Massawa w Erytrei. W tym miejscu jachty zostaną załadowane na statek transportowy i przewiezione na Seszele pod ochroną morskich jednostek specjalnych CTF (Combined Task Force). Organizatorzy przewidują, że w ten sposób nie tylko zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom regat, ale też zwrócą uwagę światowej opinii publicznej na konieczność walki z piractwem w tym rejonie.

Jak piszą organizatorzy: "Jeśli jesteś na tyle odważny, żeby żeglować na długie dystanse i zatrzymywać się nie tylko w luksusowych marinach, ale też w zapomnianych przez Boga miejscach, jeśli twoim marzeniem jest odwiedzenie dzikich zakątków Afryki, jeśli nie boisz się porzucić dobrze znane, bezpieczne i wygodne ramy swojego życia, jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu, które jest nie tylko wyścigiem, ale i poznawaniem innych kultur - te regaty są dla ciebie."

Transport jachtów:

Africa Europa Challenge Africa Europa Challenge
Africa Europa Challenge Africa Europa Challenge
Africa Europa Challenge

Trasa wyścigu:

Africa Europa Challenge

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.africaeuropechallenge.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971