TYP: a1

Shanties 2012 - koncert finałowy

poniedziałek, 27 lutego 2012
WM
Koncert finałowy XXXI Festiwalu Shanties 2012 pt. “Polskie żaglowce” odbył się w niedzielę, 26.02 w krakowskiej Rotundzie. Organizatorzy zapowiadali, że będzie to cały Festiwal w pigułce i nie było w tym przesady. Przed publicznością wystąpiły takie sławy jak: Atlantyda, Stare Dzwonnice, Cris Rickett, Brasy z Patem Sheridanem, Stare Dzwony z Dominiką Żukowską, Cztery Refy, Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, Orkiestra Samanta i Les Dieses. Koncert poprowadził Waldemar Mieczkowski.

Atmosfera koncertu finałowego była, jak co roku, niesamowita. Wykonawcy wciągali publiczność do wspólnej zabawy, śpiewania, klaskania. Cris Rickett namówił słuchaczy, aby śpiewali “North West Passage” po polsku, podczas gdy on śpiewał utwór po angielsku. Pat Sheridan testował zespół Brasy oraz towarzyszącego im Marka Szurawskiego śpiewając piosenki bez wcześniejszego uzgodnienia, a zadaniem pozostałych wykonawców było rozpoznanie utworu i dołączenie do śpiewu. Publiczność świetnie się bawiła odpowiadając na każde wypowiedziane po angielsku stwierdzenie Pata chóralnym “oczywiście!”.

Mnóstwo dobrej zabawy dostarczył jak zwykle zespół Stare Dzwony w składzie: Marek Szurawski, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj i Andrzej Korycki, z towarzyszącą im Dominiką Żukowską. Zaśpiewali z pomocą publiczności kilka znanych utworów, a na koniec Jerzy Porębski żartował, że wykona zupełnie nową, nieznaną nikomu piosenkę, którą okazała się... “Gdzie ta keja”. Do wspólnego śpiewania nie trzeba było nikogo zachęcać. Duże wrażenie wywarł występ debiutującego na Shanties Chóru Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Chór, prowadzony przez sympatyczną panią dyrygent, otrzymał owacje na stojąco.

Relacja z koncertu nie oddaje nawet w połowie atmosfery na nim panującej. Tam po prostu trzeba być, a zatem do zobaczenia za rok!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903