TYP: a1

"Rzeki to idące drogi" - Shanties 2012

niedziela, 26 lutego 2012
MB
Początkowo mogło by się wydawać, że koncert piosenki turystycznej dla dość konserwatywnej branżowej publiczności Shanties jest pomysłem nieco kosmicznym. Miejsce tego koncertu też odbiegało od normy, ponieważ pierwszy raz część koncertów Shanties przeniosła się do klubu Studio na miasteczku studenckim AGH.

Okazało się, że obie te koncepcje sprawdziły się. Klub jako miejsce koncertu był nieco bardziej obszerny niż Rotunda, natomiast publiczność stawiła się licznie, potwierdzając, że piosenka żeglarska oraz turystyczna są ze sobą mocno związane.

Koncert rozpoczął zespół EKT Gdynia, dalej przeplatały się zespoły śpiewające piosenkę turystyczną i żeglarską. Podczas występu śląskiej grupy Siudma Góra entuzjazm publiczności wzbudziła trębaczka, krakowianka Aleksandra Guguła. Dalej wystąpił Klang ze składanką piosenek wodniackich, przypominając harcerską przeszłość członków zespołu, później Oj tam spowodował, że część publiczności zatańczyła pod sceną.

Ostatnim wykonawcą była gwiazda wieczoru, czyli kultowy dla piosenki turystycznej zespół "Wolna grupa Bukowina". Publiczność przyjęła zespół gorąco, większość piosenek śpiewając razem z artystami. W połowie występu na scenie zaprezentował się Irlandczyk, Tony Milner, poznany przez członków grupy w jednym z irlandzkich pubów, który razem z publicznością zaśpiewał m.in. Fiddler's Green. Po jego występie nastąpiły najbardziej znane piosenki "Wolnej grupy", pojawił się też ponownie Mirek Koval Kowalewski, który dołączył do zespołu w piosence "Rzeka". Koncert zakończyły dwa bisy oraz owacja na stojąco. Mamy nadzieję na ponowny taki koncert za rok.

Koncert piosenki żeglarskiej i turystycznej "Rzeki to idące drogi"
reżyseria i prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz

Fot. Tomasz Jastrzębski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971