TYP: a1

SailBook Cup wystartował!

sobota, 19 lipca 2014
Informacja prasowa
Sailbook Cup
Fot. Tomasz Cielebąk
Sygnał ze statku Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął czwartą edycję najdłuższych w Polsce długodystansowych regat morskich SailBook Cup. Linię startu przecięło 18 jednostek, w tym legendarny żaglowiec „Generał Zaruski”.

Uroczystość otwarcia regat SailBook Cup 2014 odbyła się o godz. 11 w sopockiej marinie. Udanego wyścigu życzyli żeglarzom prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski oraz pomysłodawca i główny organizator regat Jacek Zieliński.

Głos zabrał także jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy Zygfryd "Zyga" Perlicki – ambasador regat, który specjalnie przybył na uroczystość na jachcie „Copernicus”, na którym czterdzieści lat temu wystartował w wokółziemskich regatach Whitbread.

Historycznych odniesień było więcej. Przypomniał je Aleksander Gosk prowadzący uroczystość. Tegoroczne regaty SailBook Cup odbywają się w 80 rocznicę pierwszego tego rodzaju żeglarskiego wyścigu. Znakiem tego był, wystawiony na widok publiczny, srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku, stanowiący główne trofeum w zawodach.

Regaty wystartowały w samo południe przy dźwiękach orkiestry dętej i znikomym wietrze. Sygnał do rozpoczęcia zmagań został podany z jednego z dwóch asystujących imprezie statków Urzędu Morskiego w Gdyni. Linię startu przecięło 18 jachtów, w tym żaglowiec „Generał Zaruski”.

Jachty obrały kurs na Visby na Gotlandii. Stamtąd wystartują do drugiego etapu. Opłyną Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócą do Sopotu. Pierwszych spodziewać się można za około tydzień. Cała trasa liczy około 600 mil morskich. Pozycję jednostek, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Przez cały czas regat tracking jachtów dostępny będzie również w Informacji Turystycznej w Sopocie na Placu Zdrojowym. Tam również oglądać można, wspomniany wyżej, srebrny puchar.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski
Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord
Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska
Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851