TYP: a1

Sailbook Cup: Hobart pierwszy na mecie I etapu

poniedziałek, 20 lipca 2015
Informacja prasowa
Na mecie stawiły się już najszybsze jachty regat. Pierwszym, który przepłynął linię mety położoną przy główkach portu w Visby był jacht Hobart prowadzony przez Mirosława Zemke z załogą: Ryszardem Szostakiem i Mariuszem Sarnowskim.Pokonanie trasy zajęło im około 28 godzin. To czas lepszy od zeszłorocznego zwycięzcy I etapu regat. Następnie na metę wpłynęły prawie równolegle jachty Oiler.pl oraz Fujimo, które część trasy pokonywało bez głównego żagla. Fujimo tym samym wygrał rywalizację w klasie Open. Na drugim i trzecim miejscu w tej klasie znalazły sie Arbitrator, który na metę wpływał o 1800 i Barnaba. O północy na porcie kończącym pierwszy etap regat zameldowało się 14 jachtów, a do mety zbliżały sie Litwinka i Czarodziejka. Prawie wszystkie jachty minęły już południowy cypel Gotlandii. Na otwartym morzu pozostają jeszcze Anitra oraz Perła Gdyni na której żegluje samotnie Bartek Czarciński. To pierwszy morski rejs tego, jachtu którego chrzest morski odbył się zaledwie dwa tygodnie temu. W nocy spodziewane są kolejne jachty. Jeśli warunki pogodowe się nie zmienią ostatnie jachty stawki powinny wpływać do portu nad ranem.

Połowa jachtów minęła już południowy cypel Gotlandii. Większość jednostek poszła w ślady pierwszych jachtów i popłynęła trasą pomiędzy wyspami Karlsroarna i Lilla Karso. Na opływanie Karlsroarna od zachodu zdecydowały się jedynie Fujimo, Barnaba, Waruna i Mikka. Poza problemami technicznymi, które ujawniły się poprzedniej nocy, nie było informacji o żadnych kolejnych poważniejszych awariach. Na finiszu trwa zacięta walka między Krystianem Szypką prowadzącym Sunrise, a Michałem Weselakiem żeglującym obecnie na najmniejszym jachcie regat (po awarii Gringo). Jacht More który udzielał pomocy Setce próbuje nadgonić pozostałych uczestników, lecz zmaga się ze słabymi wiatrami, które zagościły obecnie na Bałtyku.

Jutro planowany jest Dzień Polski w Visby. Będzie okazja do wspólnego świętowania ukończenia I etapu oraz wymiany wrażeń z wyścigu. Start do drugiego etapu zaplanowano na środowy wieczór.

Pozycję jachtów można śledzić na stronie regat dzięki trackingowi YellowBrick - http://sailbookcup.pl/pl/tracking/ a na urządzeniach mobilnych dzięki aplikacji. Informacją o położeniu jednostek aktualizowana jest co 30 minut. Tegoroczna edycja regat odbywa się pod hasłem "Płynę dla Leo". Uczestnicy poza rywalizacją regatową wspierają Leo - chłopca cierpiącego na Klątwę Ondyny rzadko spotykany Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji. Cały dochód z pobrania aplikacji z trackingiem regat jest przekazywany na leczenie Leo.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786