TYP: a1

Sailbook Cup: Hobart pierwszy na mecie I etapu

poniedziałek, 20 lipca 2015
Informacja prasowa
Na mecie stawiły się już najszybsze jachty regat. Pierwszym, który przepłynął linię mety położoną przy główkach portu w Visby był jacht Hobart prowadzony przez Mirosława Zemke z załogą: Ryszardem Szostakiem i Mariuszem Sarnowskim.Pokonanie trasy zajęło im około 28 godzin. To czas lepszy od zeszłorocznego zwycięzcy I etapu regat. Następnie na metę wpłynęły prawie równolegle jachty Oiler.pl oraz Fujimo, które część trasy pokonywało bez głównego żagla. Fujimo tym samym wygrał rywalizację w klasie Open. Na drugim i trzecim miejscu w tej klasie znalazły sie Arbitrator, który na metę wpływał o 1800 i Barnaba. O północy na porcie kończącym pierwszy etap regat zameldowało się 14 jachtów, a do mety zbliżały sie Litwinka i Czarodziejka. Prawie wszystkie jachty minęły już południowy cypel Gotlandii. Na otwartym morzu pozostają jeszcze Anitra oraz Perła Gdyni na której żegluje samotnie Bartek Czarciński. To pierwszy morski rejs tego, jachtu którego chrzest morski odbył się zaledwie dwa tygodnie temu. W nocy spodziewane są kolejne jachty. Jeśli warunki pogodowe się nie zmienią ostatnie jachty stawki powinny wpływać do portu nad ranem.

Połowa jachtów minęła już południowy cypel Gotlandii. Większość jednostek poszła w ślady pierwszych jachtów i popłynęła trasą pomiędzy wyspami Karlsroarna i Lilla Karso. Na opływanie Karlsroarna od zachodu zdecydowały się jedynie Fujimo, Barnaba, Waruna i Mikka. Poza problemami technicznymi, które ujawniły się poprzedniej nocy, nie było informacji o żadnych kolejnych poważniejszych awariach. Na finiszu trwa zacięta walka między Krystianem Szypką prowadzącym Sunrise, a Michałem Weselakiem żeglującym obecnie na najmniejszym jachcie regat (po awarii Gringo). Jacht More który udzielał pomocy Setce próbuje nadgonić pozostałych uczestników, lecz zmaga się ze słabymi wiatrami, które zagościły obecnie na Bałtyku.

Jutro planowany jest Dzień Polski w Visby. Będzie okazja do wspólnego świętowania ukończenia I etapu oraz wymiany wrażeń z wyścigu. Start do drugiego etapu zaplanowano na środowy wieczór.

Pozycję jachtów można śledzić na stronie regat dzięki trackingowi YellowBrick - http://sailbookcup.pl/pl/tracking/ a na urządzeniach mobilnych dzięki aplikacji. Informacją o położeniu jednostek aktualizowana jest co 30 minut. Tegoroczna edycja regat odbywa się pod hasłem "Płynę dla Leo". Uczestnicy poza rywalizacją regatową wspierają Leo - chłopca cierpiącego na Klątwę Ondyny rzadko spotykany Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji. Cały dochód z pobrania aplikacji z trackingiem regat jest przekazywany na leczenie Leo.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932