TYP: a1

SailBook Cup 2014: wystartował II etap regat

czwartek, 24 lipca 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
trofeum, o które walczą załogi SailBook Cup 2014
trofeum, o które walczą załogi SailBook Cup 2014
23 lipca o godz. 12.15 wystartował drugi etap najdłuższych w Polsce długodystansowych regat morskich SailBook Cup 2014. Jachty skierowały się na północ - według instrukcji żeglugi muszą opłynąć Gotlandię i Gotska Sandön prawą burtą i wrócić do Sopotu. Trasa wynosi około 400 mil.

Na linii startu stanęło 15 jednostek, jednak nie wszystkim udało się szczęśliwie ją przekroczyć. W trakcie procedury startowej na "Barnabie" porwał się grot, więc załoga zdecydowała się wycofać z wyścigu i na samym foku płynąć od razu do Polski. Ponadto "Bliski", który miał awarię podczas pierwszej części regat, został jeszcze w porcie, i dołączy do wyścigu po naprawieniu usterek.

Dzisiaj nad ranem do Visby przypłynął "GoodSpeed", który wycofał się z pierwszego etapu zaraz po starcie, aby naprawić awarię silnika. Załoga, zgodnie z planem, dzisiaj wystartowała z pozostałymi jachtami.

W drugim etapie nie bierze udziału "Piorun 4", który płynąc do Visby stracił ster w wyniku zderzenia z niezidentyfikowanym obiektem znajdującym się tuż pod wodą. Po sprawnej akcji ratunkowej jacht został przyholowany do portu, ale jednak poważna awaria płetwy sterowej uniemożliwia kontynuację wyścigu.

Warunki na starcie były bardzo dobre – wiatr o sile 20 węzłów, słonecznie. Wieje z północy, więc jachty czeka mozolna halsówka do Gotska Sandön. Po okrążeniu wyspy kursem spinakerowym popłyną na południe na metę w Sopocie, gdzie powinny dotrzeć w niedzielę.

Cała trasa regat SailBook Cup liczy około 600 mil morskich. Pozycję jednostek, dzięki systemowi YellowBrick, śledzić można na bieżąco na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Wyniki I etapu regat (trasa Sopot – Visby):

Klasa KWR

1. "Facil" Łukasz Politański (Elbląg)
2. "Atlantic Puffin" Szymon Kuczyński (Dziwnów)
3. "Konsal" Ryszard Drzymalski (Puck)
4. "Resumee" Andrzej Kruszczyński (Gdynia)
5. "Endorphine" Robert Niewiński (Gdańsk)
6. "Kristi" Sławomir Frajkopf (Tolkmicko)
7. "GoodSpeed" Łukasz Trzciński (Gdańsk)
8. "Manjana" Adam Walczukiewicz (Gdańsk)

Klasa ORC

1. "Polled 2" Jacek Chabowski (Gdańsk)
2. "Quick Livener" Jacek Zieliński (Gdańsk)
3. "Four Winds" Wiesław Krupski (Gdańsk)
4. "Blagodarnost II" (Rosja)

Klasa Open

1. "Barnaba" Eugeniusz Jadczuk (Gdańsk)
2. "Bystrze" Artur Sykson (Gdańsk)
3. "Wanda" Michał Weselak (Gdańsk)
4. "Generał Zaruski" Jerzy Jaszczuk (Gdańsk)
5. "Bliski" Michał Orzoł (Elbląg)
6. "Piorun 4" Michał Skierka (Jastarnia)

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego i ma uczcić pierwsze polskie morskie regaty w 1934r. (trasa Gdynia – Visby).

Ambasadorem regat jest kpt. Zygfryd "Zyga" Perlicki, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu "Copernicus" w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski
Partnerzy: Gmina Miasto Sopot, Urząd Morski w Gdyni i Liga Morska i Rzeczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, Fundacja Helios, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Polski Klub Morski, Puchar Bałtyku Południowego, Navinord
Sponsorzy: Naftoport, Voith, Work Service, Navcomm, Seldén, ICOM, Aero-Vaerft, 3 Sails, Ocean Sails, Henri Lloyd, AlmaPress Księgarnia Morska
Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, Radio Gdańsk, Tawerna Skipperów, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu, Młody Elbląg, Nowyj Kaliningrad, Solovela, Batsaans
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940