TYP: a1

Początek wakacji pod żaglami

wtorek, 23 czerwca 2015
Informacja prasowa
W pierwszy weekend lipca władzę w Gdańsku przejmują żeglarze! Rozpoczyna się XIX Zlot Żeglarski i Festiwal Morski "Baltic Sail Gdańsk". W tym roku święto morza odbędzie się dokładnie w dniach 2-5 lipca. Miejscem będzie, tradycyjnie już, Długie Pobrzeże i Targ Rybny.Baltic Sail Gdańsk to doskonała okazja, aby poczuć się jak prawdziwy wilk morski. Podczas tej imprezy nie kończy się jedynie na podziwianiu żaglowców, czy nawet wejściu na ich pokład, ale można wykupić rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie dowolnie wybranej jednostki! To wielka gratka, zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Kapitanowie zabierają nas w 3-4 godzinne rejsy pod żaglami – każdemu chętnie udzielą rad i opowiedzą o swoich morskich przygodach. To także świetna okazja, aby poznać żeglarzy z innych niż Polska krajów. Oprócz pływających pod Polską Banderą jednostek, zobaczymy bowiem także statki z m.in. Łotwy, Szwecji czy Holandii. Wśród nich duma miasta, flagowa jednostka Gdańska wykupiona i wyremontowana przez Miasto: Gen. Zaruski. I tu wielka niespodzianka! Otóż w tym roku, po raz pierwszy, będzie niepowtarzalna okazja aby popłynąć w rejs Gen. Zaruskim, na co dzień przeznaczonym tylko do celów szkoleniowych. Jednostka wypłynie w 2 rejsy (jeden w piątek i jeden w sobotę) i będą to rejsy wyjątkowe, gdyż każdy ich uczestnik zostanie w pełni zaangażowany w prace załogi (stawianie żagli, zwijanie lin, wiązanie węzłów itp.). Statkiem flagowym Zlotu i zarazem największą jednostką, będzie holenderski szkuner trzymasztowy "Minerva", który ma aż 50 metrów długości. Bilety można nabywać drogą elektroniczną, poprzez stronę http://balticsail.pl/zaglowce/ oraz podczas samego Zlotu, na stanowisku na Targu Rybnym. Ich koszt to 30 (ulgowe) i 45 pln.

Na lądzie także czeka wiele atrakcji. Pokazy i scenki grup rekonstrukcyjnych ponownie stworzą niepowtarzalny klimat. Grupy rekonstruktorów założą specjalne miasteczko w okolicy ulicy Rycerskiej. Będzie można ich odwiedzić i zobaczyć jak żyli mieszkańcy naszego miasta kilkaset lat temu. Stamtąd też, barwne grupy wyruszą na Główne Miasto, gdzie będą demonstrować komendy, musztrę czy zmianę warty i dadzą każdemu szansę na unikalną fotografię z postacią w historycznym stroju! Nie zabraknie wystrzałów z muszkietów i cieszących się ogromną popularnością scenek rodzajowych. Owe scenki to drobne wydarzenia jakie mogły mieć miejsce (i prawdopodobnie miały) w życiu gdańszczan sprzed 300 lat, np. rozładunek statku czy sąd nad ladacznicą. W sobotę będziemy mieli okazję podziwiać rekonstrukcję bitwy żaglowców. Na wodach Motławy staną do walki dwie uzbrojone grupy co oznacza wystrzały nie tylko z muszkietów, ale i z dział! Kto wie, czy w wyniku ostrzału żołnierze nie wpadną do wody… No a w niedzielę, na zakończenie Zlotu, tradycyjna Wielka Parada Żaglowców na Motławie – w samo południe.

Oczywiście organizatorzy nie zapominają o najmłodszych żeglarzach. Każdego dnia Baltic Sail, na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy związane naturalnie z tematyką morską i gdańską. Trzeciego i czwartego lipca, przy Targu Rybnym stanie scena, która będzie gościć zespoły szantowe w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem. Znajdą się wśród nich także zespoły zagraniczne, w tym zespół "Havanares" z Barcelony. Jest to atrakcja, która niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W piątkowy i sobotni wieczór, kiedy na scenie prezentują się muzycy, cały Targ Rybny wypełnia się słuchaczami, którzy oklaskują występy do późnego wieczora.

Jednocześnie z Baltic Sail Gdańsk odbędą się regaty Nord Cup. Więcej o wydarzeniu oraz lista ubiegłorocznych zwycięzców na http://nordcup.pl/. Nie zabraknie także tradycyjnego wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Przypomnijmy, w zeszłym roku bezkonkurencyjni okazali się Zbigniew "Gutek" Gutkowski oraz jego załoga.

Szczegółowe informacje, ceny biletów, rozkład rejsów oraz program, znajdują się na stronie Zlotu: www.balticsail.pl
Zachęcamy też do śledzenia profilu społecznościowego na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o wydarzeniach Baltic Sail Gdańsk 2015!


TYP: a3
0 0
Komentarze