TYP: a1

Startują najstarsze regaty żeglarskie na Mazurach

środa, 24 czerwca 2015
Informacja prasowa
W piątek, 19 czerwca w Giżycku rozpoczynają się kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup - Puchar Trzech Ryb. W rywalizacji młodych żeglarzy weźmie udział ponad 100 najlepszych w kraju zawodników klasy Optimist, walczących o awans do wielkiego finału cyklu, który w dniach 7-9 sierpnia dobędzie się w Sopocie. Regaty na jeziorze Niegocin są jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody potrwają do niedzieli.

Puchar Trzech Ryb
Puchar Trzech Ryb

Tradycja zawodów o Puchar Trzech Ryb liczy sobie kilkadziesiąt lat. Ich nazwa wywodzi się od herbu Giżycka, w którym widnieją trzy leszcze. Rywalizacja na wodach jeziora Niegocin odbywa się w klasach Laser 4.7, Cadet, Techno i Optimist. Wyścigi w tej ostatniej konkurencji już po raz trzeci rozgrywane są w ramach Energa Sailing Cup - cyklu ogólnopolskich regat w których startują czołowi polscy żeglarze w klasie Optimist. Puchar Trzech Ryb jest przedostatnią eliminacją do zawodów finałowych, które odbędą się w dniach 7-9 sierpnia przy sopockim molo. Towarzyszyć im będzie dodatkowa oprawa oraz wręczenie nagród i stypendiów dla najzdolniejszych żeglarzy młodego pokolenia. Awans zapewni sobie 40 zawodniczek i zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup.

Jesteśmy w kluczowym momencie rywalizacji najlepszych, młodych żeglarzy klasy Optimist w kraju ­– mówi Alicja Klimaszewska z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego. Liczymy w związku z tym na zaciętą rywalizację, zwłaszcza między pochodzącym z Giżycka i wychowanym nad jeziorem Niegocin Filipem Szmitem a jego kolegami z reprezentacji Polski – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym poziom sportowy tegorocznego Pucharu Trzech Ryb jest rywalizacja zarówno o punkty do klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup, jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Puchar Trzech Ryb to największe i najważniejsze regaty w klasie Optimist na Mazurach. Cieszymy się, że po raz trzeci są rozgrywane w ramach Energa Sailing Cup Widzimy jak z roku na rok zaangażowanie i rywalizacja o wejście do sopockiego finału. Zawodnicy dostrzegają prestiż zawodów i szansę spotkania najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, kadrowiczów Energa Sailing Team Poland.
– mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Ściganie się w klasie Optimist jest doskonałym fundamentem pod rywalizację w wyższych klasach, dlatego z tym większym zainteresowaniem obserwujemy postępy uczestników Energa Sailing Cup – dodaje.

Pierwszy wyścig w ramach Pucharu Trzech Ryb zaplanowany został na godzinę 12:00 w piątek, a zakończenie regat na godzinę 16:00 w niedzielę 21 czerwca.
Tagi: Puchar Trzech Ryb, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 March

Zmarł Witold Zakrzewski, urodzony w Charkowie (08.11.1903 r.), absolwent pierwszego rocznika Szkoły Morskiej; pływał na ss. "Lwów"; pracował w kierownictwie Marynarki Wojennej. Od lat dwudziestych ubiegłego wieku włącza się w pracę w żeglarstwie, staje si
poniedziałek, 9 marca 1987
W Gdańsku po raz pierwszy przyznano, z inicjatywy "Głosu Wybrzeża", nagrodę Rejs Roku; pierwszym laureatem tej nagrody został Kpt. Andrzej Rościszewski za rejs jachtem "Śmiały" do Islandii.
wtorek, 9 marca 1971
W Londynie zmarł Wiliam Dampier, żeglarz, odkrywca i korsarz. W trakcie swych wypraw dwukrotnie opłynął Ziemię, dokonał licznych odkryć na obszarze Australii i Oceanii.
sobota, 9 marca 1715
We Florencji urodził się Amerigo Vespucci (zmarł w 1512 r. w Sewilii), włoski żeglarz i podróżnik.
środa, 9 marca 1451