TYP: a1

Startują najstarsze regaty żeglarskie na Mazurach

środa, 24 czerwca 2015
Informacja prasowa
W piątek, 19 czerwca w Giżycku rozpoczynają się kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup - Puchar Trzech Ryb. W rywalizacji młodych żeglarzy weźmie udział ponad 100 najlepszych w kraju zawodników klasy Optimist, walczących o awans do wielkiego finału cyklu, który w dniach 7-9 sierpnia dobędzie się w Sopocie. Regaty na jeziorze Niegocin są jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody potrwają do niedzieli.

Puchar Trzech Ryb
Puchar Trzech Ryb

Tradycja zawodów o Puchar Trzech Ryb liczy sobie kilkadziesiąt lat. Ich nazwa wywodzi się od herbu Giżycka, w którym widnieją trzy leszcze. Rywalizacja na wodach jeziora Niegocin odbywa się w klasach Laser 4.7, Cadet, Techno i Optimist. Wyścigi w tej ostatniej konkurencji już po raz trzeci rozgrywane są w ramach Energa Sailing Cup - cyklu ogólnopolskich regat w których startują czołowi polscy żeglarze w klasie Optimist. Puchar Trzech Ryb jest przedostatnią eliminacją do zawodów finałowych, które odbędą się w dniach 7-9 sierpnia przy sopockim molo. Towarzyszyć im będzie dodatkowa oprawa oraz wręczenie nagród i stypendiów dla najzdolniejszych żeglarzy młodego pokolenia. Awans zapewni sobie 40 zawodniczek i zawodników, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup.

Jesteśmy w kluczowym momencie rywalizacji najlepszych, młodych żeglarzy klasy Optimist w kraju ­– mówi Alicja Klimaszewska z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego. Liczymy w związku z tym na zaciętą rywalizację, zwłaszcza między pochodzącym z Giżycka i wychowanym nad jeziorem Niegocin Filipem Szmitem a jego kolegami z reprezentacji Polski – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym poziom sportowy tegorocznego Pucharu Trzech Ryb jest rywalizacja zarówno o punkty do klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup, jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Puchar Trzech Ryb to największe i najważniejsze regaty w klasie Optimist na Mazurach. Cieszymy się, że po raz trzeci są rozgrywane w ramach Energa Sailing Cup Widzimy jak z roku na rok zaangażowanie i rywalizacja o wejście do sopockiego finału. Zawodnicy dostrzegają prestiż zawodów i szansę spotkania najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, kadrowiczów Energa Sailing Team Poland.
– mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Ściganie się w klasie Optimist jest doskonałym fundamentem pod rywalizację w wyższych klasach, dlatego z tym większym zainteresowaniem obserwujemy postępy uczestników Energa Sailing Cup – dodaje.

Pierwszy wyścig w ramach Pucharu Trzech Ryb zaplanowany został na godzinę 12:00 w piątek, a zakończenie regat na godzinę 16:00 w niedzielę 21 czerwca.
Tagi: Puchar Trzech Ryb, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991