TYP: a1

Mistrzostwa Świata w Formule Windsurfing Foil

wtorek, 9 lipca 2019
Fot. Witold Tylec

Na wodach Zatoki Puckiej od 30 czerwca do 6 lipca odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata inspirującej do zastąpienia klasy RSX w igrzyskach olimpijskich Windsurfingowej Formuły Foil.

W regatach wystartowało 57 zawodniczek i zawodników z 15 krajów. W sumie przy sprzyjających silnych warunkach wietrznych  rozegrano 21 wyścigów. Pierwszym mistrzem świata w tej niezwykle widowiskowej konkurencji gdzie prędkości sięgają 40-50 węzłów, dlatego też zawodnicy żeglują w specjalnych kaskach, a dodatkową atrakcją jest niezwykły szum pędzącego po wodzie hydroskrzydła został Australijczyk Steve Allen, który wyprzedził polskich żeglarzy Macieja Rutkowskiego i Wojciecha Brzozowskiego. Wśród kobiet triumfowała mistrzyni olimpijska z Londynu Hiszpanka Marina Alabu, która wyprzedziła swoją siostrę Blance a trzecia była Polka Maja Dziarnowska. W regatach wystartowali również trener polskiej kadry olimpijskiej i brązowy medalista z Londynu Przemysław Miarczyński, który zajął najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte miejsce, a jego podopieczni Paweł Tarnowski i Piotr Myszka zostali sklasyfikowani na 9 i 10 miejscu.

Tagi: regaty, windsurfing, foil
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 July

Szwajcarska "Allinghi" ponownie wygrała najbardziej prestiżowe regaty żeglarskie i zdobyła Puchar Ameryki. W finale pokonała "Team New Zealand". W gronie pretendentów do tytułu walczył hiszpański zespół "Desafio" ze skipperem Karolem Jabłońskim.
wtorek, 3 lipca 2007
Na Atlantyku "Orange 2" przepłynął w ciągu doby 766 Mm.
poniedziałek, 3 lipca 2006
Wyruszyła z Gdańska wyprawa jachtu "Gedania" z zamiarem opłynięcia obu Ameryk. Wyprawą dowodził Kpt. Dariusz Bogucki.
czwartek, 3 lipca 1975
W regatach Bermudy-Europa po raz pierwszy wystartował polski jacht "Komodor" z Kpt. Tadeuszem Siwcem.
środa, 3 lipca 1963