TYP: a1

Bałtyckie regaty śladem pionierów polskiego żeglarstwa morskiego - SailBook Cup 2014

środa, 7 maja 2014
Informacja prasowa

SB Cup19 lipca w samo południe rozpoczną się najdłuższe regaty na Bałtyku – SailBook Cup 2014. Kilkanaście jachtów wyruszy na trasę, na której osiemdziesiąt lat temu ścigał się generał Mariusz Zaruski.


Latem 1934 roku z Gdyni do Visby na Gotlandii wyruszyło sześć jachtów. Były to pierwsze w historii polskiego żeglarstwa regaty na tak długiej trasie. Wzięli w nich udział najlepsi polscy żeglarze, w tym gen. Zaruski na s/y Temida I. "Dziwne to były regaty. Bez nagród, pompy, reprezentacji, prezesowskich mów, publiczności. Ot, skromna uroczystość domowa, żeglarzy, którzy nie po puchary i żetony, a dla własnej satysfakcji ruszają na bezkrwawe boje." - napisał w swojej relacji z wyścigu dziennikarz "Sportu Wodnego".

Regaty SailBook Cup 2014 podobne są do tych sprzed osiemdziesięciu lat, zarówno w charakterze, jak i długości. Na trasie z Trójmiasta, dookoła Gotlandii (z postojem w Visby), ścigać się będzie kilkanaście jednostek. Ich załogi będą miały do pokonania około 600 mil morskich. "SailBook Cup odbędzie się już po raz czwarty, a tegoroczna edycja regat będzie hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego." – wyjaśnia Jacek Zieliński, pomysłodawca i organizator regat. – "Z tej okazji chcemy nadać im szczególny wymiar. I tak np. od tego roku przechodnią nagrodą główną w klasie ORC będzie autentyczny srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku! "

SailBook Cup 2014 – informacje organizacyjne


Regaty SailBook Cup 2014 odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Trójmiasto-Visby-Trójmiasto, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja odbywać się będzie w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Regaty SailBook Cup zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty morskie, które są premiowane dodatkowymi punktami.

Śledzenie postępów jachtów będzie możliwe dzięki najnowszej technologii światowego lidera trackingu YelowBrick.

Zgłoszenia do regat można dokonać na stronie internetowej sailbookcup.pl/pl/zgloszenia, e-mailem: regaty@sailbook.pl oraz w Biurze Regat. Do regat nie ma wpisowego. Termin zgłoszeń upływa 15 czerwca. Jest możliwość zgłoszenia się później, jednak jachty zgłoszone po tym terminie nie zostaną objęte trackingiem.

Wszelkie informacje na temat regat oraz dokumenty związane z wyścigiem znajdują się na oficjalnej stronie regat: www.sailbookcup.pl.

Organizatorem regat jest portal internetowy SailBook.pl, a współorganizatorem Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Regaty odbędą się dzięki wsparciu firm Aero-Vaereft, Voith, Work Service, Navinord, Navcomm, Ocean Sails oraz Henri Lloyd.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877