Długodystansowe Regaty Bałtyckie SailBook Cup 2014

wtorek, 1 lipca 2014
Za zgodą Jerzego Kulińskiego. Źródło: www.kulinski.navsim.pl.

SailBook we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim (nie mylić z PZŻ) organizuje już czwarte regaty "normalnych jachtów" dookoła największej bałtyckiej wyspy - tym razem na trasie Sopot - Gotland - Sopot z "pitstopem" (atrakcje) w Visby. Szacunkowo to jakieś 600 mil. Komandorem regat, a bardziej precyzyjnie - capo di tutti capi jest Jacek Zieliński (foto poniżej), skipper jachtu "Quick Livener ".

Jego prawą rączką jest Redaktor portalu "Sailbook" - Aleksandra Warecka, autorka poniżej zamieszczonego newsa. Sędzią Głównym będzie Bogusław Kibort. Podobno na liście startowej jest już 20 jachtów. Regaty odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014. Startować można w obu lub tylko jednym biegu (etapie). Będzie tracking!


W programie atrakcji znajduje się pieczony dzik. I tu mamy niespodziewany problem. Votum separatum ogłasza Aleksandra Warecka, ortodoksyjna weganka (wegetarianka?). Aleksandra (miłośniczka zwierząt - jak ja) nieśmiało prosi o ułaskawienie dzika. Macie siłę się oprzeć? A tak na marginesie - dziczyzna nie smakuje bez procentów.

Oczywiście - KAMIZELKI !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
Sailbook cupDrogi Jurku,

SailBook Cup dorobił się już 4 edycji! Małymi krokami, z roku na rok sukcesywnie zwiększa się liczba fanów tygodniowej przygody w towarzystwie podobnych sobie zapaleńców, cieszy fakt ze roku na rok konsekwentnie startuje coraz więcej uczestników! Nie regatowców z pierwszych stron gazet a zwykłych normalnych żeglarzy pływających na najprzeróżniejszych konstrukcjach zbudowanych na przestrzeni ostatnich 40 lat :)

W ubiegłym roku rękawicę podjęło 11 kapitanów w tym roku na chwilę obecną zgłosiło się już 20 załóg. Wśród nich zarówno najszybszy polski jacht Fujimo pod swym nowym właścicielem, notabene kolejnym pokoleniem członków PKM-u, Mariuszem Kowalskim, jak i najmniejszy jacht z największymi aspiracjami, bo w planach rejs dookoła globu z Szymonem Kuczyńskim na pokładzie. Tym samym zapowiada się ciekawy pojedynek na naszej wydłużonej do 600 mil trasie z okrążeniem prawą burtą wyspy Gotska Sandön.

Z przyjemnością przyjęliśmy ofertę wsparcia PoZŻ w organizacji regat i teraz wspólnie pchamy ten „wóz” ku lepszemu. Z pomocą Biura Prasowego PoZŻ dotarliśmy do informacji historycznych z 1934 roku, kiedy to po raz pierwszy Polacy postanowili zorganizować regaty na trasie do Gotlandii, w podobnym charakterze – bez nagród, pompy, reprezentacji, prezesowskich mów, publiczności. Ot, skromna uroczystość domowa, żeglarzy, którzy nie po puchary i żetony, a dla własnej satysfakcji ruszają na bezkrwawe boje." - napisał w swojej relacji z wyścigu dziennikarz "Sportu Wodnego". Dlatego postanowiliśmy, że od IV edycji nawiążemy do tego akcentu historycznego, zakupiliśmy Puchar SailBook Cup, kilogram czystego srebra, wykonany w 1934 roku, trofeum przechodnie, na którym będziemy grawerować nazwiska kolejnych zwycięzców. I tu prośba do Twoich czytelników o wszelkie dostępne informacje, zdjęcia z tamtego okresu.

Regaty SailBook Cup 2014 odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Sopot-Visby-Sopot, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja jak zwykle w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Regaty SailBook Cup zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty morskie, które będą premiowane dodatkowymi punktami ;)

Z nowości - najdłuższe regaty na Bałtyku w końcu znalazły swój port, co prawda nie mają tam ambasadora od spraw morskich, ale to może nawet lepiej ;) miasto Sopot i jego gospodarz prezydent Jacek Karnowski, który przyjął nas pod swoje gościnne skrzydła, nie dość że jest zainteresowany kontynuacją konkursu dla młodzieży „Pisz i Płyń”, to udostępnił nam bezpłatnie Sopocką Marinę (oczywiście tylko na czas regat)

W 2014 kontynuujemy naszą słowiańską tradycję, bez wpisowego i z losowaniem nagród m.in. Twoich locyjek wśród wszystkich załóg, które ukończyły całą trasę.

Więcej informacji oczywiście na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski

Partnerzy: Sopot, UM Województwa Warmińsko-Mazurskiego, SKŻ Ergo Hestia Sopot, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Puchar Bałtyku Południowego, Polski Klub Morski, Navinord

Sponsorzy: Aero Vaerft, Henri Lloyd, Voith, Work Service, Ocean Sails, Navcomm, Naftoport, Selden, 3 Sails, AlmaPress, Księgarnia Morska

Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, TawernaSkipperów.pl, Radio Gdańsk, NowyjKaliningrad.ru, Solovela.net, Baatsans.no, Młody Elbląg, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 February

W Warszawie zmarł Jerzy Dziewulski, kapitan i nauczyciel żeglarstwa, wieloletni dzialacz żeglarski, autor monumentalnej książki "Wiadomości o jachtach żaglowych".
środa, 19 lutego 1997
Do Gujany dociera szalupa "Paty", kończąc samotny rejs Jacka Pałkiewicza.
środa, 19 lutego 1975
Urodził się Andrzej Skrzat, znany konstruktor jachtów żaglowych.
poniedziałek, 19 lutego 1945