TYP: a1

62. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej - udane zakończenie sezonu

niedziela, 6 października 2013
Informacja prasowa
62. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej
Fot. Paula Kopyłowicz
62. regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał Maksymilian Żakowski z Koszalina na kajcie „Orange Lady”, który dystans wyścigu 18 mil pokonał w 80 minut. Drugi był Jacek Noetzel na katamaranie Exploder A13. Najszybszym klasycznym jachtem jednokadłubowym został jacht „Blagadarnost” ze skipperem Sergeyem Pawlenko. Najstarszym jachtem regat był jacht „Orion” z 1936 r. Nagroda First Lady dla najszybszej kobiety skippera trafiła do „kajciarki” Agnieszki Grzymskiej. Ostatnie klasyfikowane 100. miejsce i nagrodę dla ostatniego jachtu na linii mety - Czerwoną Latarnię - zdobyła załoga jachtu „Malinowa Mamba”, kierowanego przez Sylwię Perzewską, która zakończyła wyścig po prawie sześciogodzinnej żegludze tuż przed zamknięciem linii mety. Regat nie ukończyło 36 jednostek, były liczne awarie, podarte żagle i nawet dwa złamane maszty.


W ostatni weekend odbyła się tradycyjnie organizowana przez Yacht Klub 'Stal' impreza kończąca sezon – Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Wyścig zaplanowany był na sobotę, a w niedzielę odbyła się część „kulturalna” imprezy. Prognoza pogody na sobotę zapowiadała mocny wiatr 20-24 węzły, w porywach nawet do 30 węzłów, co trochę przerzedziło stawkę jachtów na starcie. Start regat opóźnił się – niski stan wody w basenie jachtowym oraz duża fala przy samym wejściu sprawiały problem z wyjściem z mariny. Jednak wszystko się udało i o godz. 12.15 jachty wystartowały na trasę Gdynia – Sopot – Gdańsk – Sopot – Gdynia. Ponieważ wyścig rozgrywany jest w formule „australijskiej” na linii startu stanęło wszystko, co jest napędzane wiatrem. Na trasie panowały ciężkie warunki – mocny, momentami bardzo mocny porywisty wiatr, wysoka fala, co sprawiło, że część jachtów nie ukończyła wyścigu, a na wielu wystąpiły awarie. Regaty skończyły się o 18.05, kiedy to linię mety przeciął ostatni jacht.

Ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia „Błękitnej Wstęgi”, odbyła się w hangarze Yacht Klubu ‘Stal’ Gdynia ok. godziny 18:00. Po ceremonii - impreza integracyjna, czyli tradycyjne Sailors Party z muzyką na żywo.

W niedzielę odbyła się druga, „kulturalna” część imprezy. Najpierw kpt. Krystian Szypka - uczestnik tegorocznej edycji regat OSTAR, legendarnego wyścigu samotników przez Atlantyk - pokazał swój film o regatach, a następnie odbyła się druga w Polsce projekcja filmu „Tabarly”.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Open - kite Orange Lady, Maksymilian Żakowski
I - jachty o długości ponad 12 m – Blagadarnost 2, Sergey Pavlenko
II - jachty o długości powyżej 9 m do 12 m – Vihuela, Eugeniusz Ginter
III- jachty o długości do 9 m – Cztery Oceany, Roman Paszke
IV - jachty wielokadłubowe – Exploder A13, Jacek Noetzel
V - jachty mieczowe, jednokadłubowe – Narwal Sails, Bartosz Makała
VI - inne jednostki napędzane wiatrem (do 4 m długości kadłuba) – kite Orange Lady, Maksymilian Żakowski
VII - Delphia 40 – Eljacht, Jerzy Jankowski

Oficjalne wyniki na stronie regat – www.bwzg.ykstal.org.pl

Organizatorzy: Yacht Klub ‘Stal’ Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Patronat Honorowy: Kpt. ż w. dr inż. Andrzej Królikowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej
Sponsor Generalny: IMS GRIFFIN
Sponsorzy: Sail Service, Code Zero, Delphia Yachts, NavSim, Eljacht, Rooto System
Partnerzy: Hotel Nadmorski, Nautica Nord – Pantaenius, Dobre Jachty, Goly Yacht Sevice, Lady Fitness Gdynia, Profi Spot, Profi Event, Gdyńskie WOPR, 4 Winds , Audiowave, IO PAN, Auto –Mobil, Technomarine.
Patronat Medialny: Radio Gdańsk, Magazyn Żagle, Trojmiasto.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 June

Wyruszył w rejs na Spitsbergen s/y "Swarożyc" z Kpt. Wacławem Liskiewiczem; był to pierwszy jacht, który dotarł do wyspy (port Svalbard) po drugiej wojnie światowej.
wtorek, 13 czerwca 1967
Patent kapitański zdobywają Teresa Remiszewska, Kazimierz (Kuba) Jaworski, Ziemowit Barański i Zbigniew Boliński.
wtorek, 13 czerwca 1961