TYP: a1

62. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej - rekordowa frekwencja zgłoszeń

piątek, 4 października 2013
Informacja prasowa
62. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej
Fot. Paula Kopyłowicz
Jutro – 5 października - odbędzie się 62 edycja Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, najstarszych i największych regat na polskim wybrzeżu. W tym roku do regat zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 135 jednostek, na których wystartuje 500 żeglarzy!

Na starcie regat staną razem jachty, kite'y, deski windsurfingowe, jachty mieczowe, katamarany plażowe i sportowe, skiffy, łódki klas olimpijskich, jachty turystyczne, pełnomorskie i wielkie maszyny regatowe. Wszystkie jednostki będą rywalizować o tytuł „Najszybszego na Zatoce” i nagrodę przechodnią - Błękitną Wstęgę, na której zapisanych jest złotą nitką kilkadziesiąt nazwisk poprzednich zwycięzców. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej organizowana jest cyklicznie przez Yacht Klub 'Stal' Gdynia od 1952 roku. Wyścig rozgrywany jest w formule „australijskiej” czyli może startować wszystko co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy. Poza prawem drogi w czasie wyścigu nie obowiązują żadne prawa.

W sobotę start wyścigu zaplanowany jest na godzinę 11.00 i odbędzie się z redy portu jachtowego w Gdyni. Trasa wyścigu prowadzi z Gdyni, przez Sopot, do główek portowych w Gdańsku i z powrotem, przez Sopot, do Gdyni. Regaty, dzięki ustawieniu startu przy gdyńskiej plaży i trasy wzdłuż brzegu, podziwiać będzie można z Plaży Miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, z molo w Sopocie – przy którego główkach usytuowana będzie boja zwrotna, a także z plaży w Jelitkowie i Brzeźnie. Według prognozy pogody jutro mają być silne i porywiste wiatry, tak więc zapowiada się spektakularne widowisko. Zapraszamy sympatyków żeglarstwa do kibicowania!

Ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia „Błękitnej Wstęgi”, odbędzie się w hangarze Yacht Klubu ‘Stal’ Gdynia ok. godziny 17:00. Po ceremonii - impreza integracyjna, czyli tradycyjne Sailors Party z muzyką na żywo i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy – Hotel Nadmorski.

W tym roku formuła regat został poszerzona i w niedzielę o godz. 14 organizatorzy zapraszają do Yacht Klubu 'Stal' na spotkanie z kpt. Krystianem Szypką – uczestnikiem tegorocznej edycji regat OSTAR – legendarnego wyścigu samotników przez Atlantyk. Zapraszamy!

Informacje o wyścigu i lista startowa znajdują się na stronie regat – www.bwzg.ykstal.org.pl.

Organizatorzy: Yacht Klub ‘Stal’ Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Patronat Honorowy: Kpt. ż w. dr inż. Andrzej Królikowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej
Sponsor Generalny: IMS GRIFFIN
Sponsorzy: Sail Service, Code Zero, Delphia Yachts, NavSim, Eljacht, Rooto System
Partnerzy: Hotel Nadmorski, Nautica Nord – Pantaenius, Dobre Jachty, Goly Yacht Sevice, Lady Fitness Gdynia, Profi Spot, Profi Event, Gdyńskie WOPR, 4 Winds , Audiowave, IO PAN, Auto –Mobil, Technomarine.
Patronat Medialny: Radio Gdańsk, Magazyn Żagle, Trojmiasto.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982